Cegła jest jednym z najstarszych materiałów stosowanych w aranżacji wnętrz. Mimo to moda na nią nie przemija, jest surowcem ponadczasowym. Świetnie sprawdza się w aranżacjach wnętrz w stylu skandynawskim lub industrialnym. Nadaje wnętrzu charakteru, ociepla pomieszczenie, a także jest trwała i solidna.
Cegła – do jakiego stylu pasuje?
Cegła dekoracyjna jest materiałem na swój sposób uniwersalnym. Doskonale odnajduje się w we wnętrzach w różnych stylach. Najchętniej decydujemy się na cegłę w jej naturalnym, czerwonym kolorze. Taka aranżacja sprawdzi się w stylu industrialnym oraz loftowym. Uzupełniając wnętrze o metalowe detale, surowe akcenty oraz fabryczne oświetlenie stworzymy prawdziwy, pełny charakteru loft.
Kolejnym pomysłem na wykorzystanie cegły we wnętrzu jest wybranie kamienia w wersji białej. Takie rozwiązanie sprawi, że wnętrze stanie się bardziej rozświetlone. Biała cegła to nieodłączny atrybut wnętrz w stylu skandynawskim.
Jeśli jesteś fanem aranżacji w stylu boho lub rustykalnym, zdecyduj się na kamień postarzany. Swoim wyglądem przypomina nieco meble odnawiane techniką decoupage.
Cegła na ścianie – zastosowanie w aranżacji wnętrz
Cegła jest materiałem uniwersalnym, nie tylko ze względu na to, iż możemy wykorzystać ją na różnych metrażach oraz w różnych stylach, ale również dlatego, że możemy ją zastosować w praktycznie każdym pomieszczeniu : w kuchni, salonie, przedpokoju, na klatce schodowej, w jadalni, a nawet w łazience.
W aranżacjach wnętrz często spotykamy się z salonem wzbogaconym o ściany z cegły. To modne rozwiązanie, które jest wykorzystywane przede wszystkim w nowoczesnych projektach. Dobrze współgra z przestronnymi pomieszczeniami wyposażonymi w duże okna. Odpowiednie nasłonecznienie jest szczególnie istotne w przypadku ciemnych, czarnych cegieł.
Gdzie jeszcze sprawdzą się takie detale? Intrygujące propozycje pojawiają się również w kuchniach. Zwykle montuje się je w przestrzeni pomiędzy szafkami a blatem, tzw. W fartuchu kuchennym. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, koniecznie wybierz trwałe modele, które będą maksymalnie łatwe do utrzymania w czystości.
Jeśli chcesz ozdobić swoje mieszkanie, zdecyduj się na cegłę na ścianie w przedpokoju. To pierwsze miejsce, z którym styczność mają Twoi goście. Gdy natrafią na tak ozdobione wnętrze, z pewnością wyczują luksusową i przytulną atmosferę.
Cegłę możesz również zastosować w swojej łazience. Cegłą możemy zastąpić standardowe płytki, mozaikę lub panele – tak ścienne jak i podłogowe. Jej charakterystyczna faktura oraz kształt i kolor sprawiają, że ceglane akcenty harmonizują się z tradycyjnymi oraz nowoczesnymi aranżacjami.
Cegła – z czym ją łączyć?
Ściany pokryte cegłą najlepiej prezentują w obszernych i przestronnych pokojach, z dużymi oknami. Nagromadzenie tego materiału na niewielkim metrażu przytłoczy wnętrze. Materiał ten świetnie sprawdzi się natomiast na wysokich poddaszach oraz w kamienicach.
Postarzana cegła na ścianie dobrze łączy się z nowoczesnym wykończeniem. Białe i jasnoszare wersje możesz połączyć niemalże z każdym kolorem. Współgrają z meblami w odcieniach beżu, brązu czy też szarości. Zwykle ceglane fragmenty umieszcza się tylko w jednej części pokoju, np. za telewizorem, a resztę pomieszczenia maluje się na odmienną barwę. Jasne cegły możesz połączyć z odważnymi farbami, m.in. purpurowymi i granatowymi. Trafionym wyborem będą też wszystkie stonowane kolory.
Czego unikać przy ceglanych aranżacjach? Odradza się malowanie ścian na czarno, gdy jedna z nich jest już pokryta cegłą. Takie nagromadzenie mocnych akcentów może spowodować, że wnętrze będzie przesycone i zbyt przytłaczające.
Cegła, imitacja, czy płytka?
Obecnie są na rynku możemy znaleźć naprawdę różne rodzaje cegieł. Możemy zdecydować się na ceglane płytki, a nawet tapetę, która imitować będzie ten wzór. Pamiętajmy jednak o tym, że najlepiej wygląda wtedy, gdy jest jak najbardziej autentyczna. Nierównomierna faktura, obdrapania i naturalny rdzawy kolor – to te cechy sprawiają, że cegła prezentuje się dobrze we wnętrzu.
Dużą zaletą tego materiału wykończeniowego jest dobra izolacja. Latem możemy spodziewać się chłodu w pomieszczeniu, zimą – ciepła, ponieważ cegła długo je utrzymuje. Dodatkowo doskonale wycisza, nie blaknie z biegiem lat i jest łatwa w utrzymaniu w czystości.
Podsumowując
Cegła jest jednym z najstarszych, najbardziej rozpowszechnionych i rozpoznawalnych materiałów na świecie. Różnorodność faktur i kolorów, przestrzenność oraz trójwymiarowość sprawiają, że za każdym razem możemy uzyskać inny, oryginalny efekt. Cegła znajdzie zastosowanie zarówno w aranżacjach tradycyjnych, loftowych jak i minimalistycznych świetnie kontrastując z gładkimi płaszczyznami.