W sypialni spędzamy dużą część swojego życia warto zatem urządzić ją w taki sposób, by czuć się w niej wygodnie i komfortowo. Dobry sen jest niezwykle ważny dla zdrowia i samopoczucia. Urządzenie sypialni w przemyślany sposób sprawi, że będziemy mogli lepiej wypocząć, co z kolei korzystnie wpłynie na jakość naszego życia codziennego. Łóżko jest punktem dominującym, więc planując sypialnianą przestrzeń istotne jest to, czy bardziej chcemy je ukryć, czy wyeksponować. Tak więc niezależnie od stylu w jakim chcemy ją urządzić, należy zacząć od zaplanowania powierzchni. Pracując również nad przestrzenią wokół łóżka, by stworzyć układ, który je podkreśli lub ukryje nieestetyczne elementy.
O czym należy pamiętać?
Aranżacja sypialni nie jest trudna, pod warunkiem, że będziemy przestrzegali kilku ważnych zasad podczas jej urządzania. Każdy, kto posiada sypialnię, docenia jej intymność, odrębność i klimat. To pokój inny od wszystkich, który rządzi się swoimi prawami. Zadbajmy więc, żeby jego atmosfera sprzyjała naszemu relaksowi i wypoczynkowi. Niech każdy dzień rozpoczyna i kończy się miło oraz spokojnie, ładując nasze akumulatory na wiele godzin.
Stawiaj na ciepłe, stonowane kolory
Najlepiej zdecydować się na barwy, które wprawiają w dobry nastrój i pomagają w wyciszeniu. Pomimo trendu na mocne barwy we wnętrzach, lepiej postawić na klasykę, tzn. szarości, beże, kość słoniowa, biel, brązy, a żeby nie było zbyt sztampowo warto przełamać je pastelami lub mocniejszym kolorem wprowadzonym jedynie na drobnych detalach. Wnętrza sypialni utrzymane w szarościach lub subtelnych odcieniach błękitu czy np. beżu oferują łagodną estetykę, która pozwoli nam się wyciszyć i zrelaksować przed snem. Również wtedy, gdy aranżujemy niewielki lub niezbyt dobrze nasłoneczniony pokój, jasne meble takie jak biała szafa, komoda czy łóżko to znakomity pomysł na sypialnię, pozwalają one bowiem powiększyć optycznie pomieszczenie. Dla bardziej eleganckich aranżacji, utrzymanych w stylu glamour zarezerwowane są kolory takie ja granat czy zieleń. Wybierając do takiego wnętrza łóżko pikowane, stworzymy bardzo oryginalną i estetyczną aranżację. Możemy dodać do tego jasne, szare bądź pudrowe zasłony i dodatki aby podkreślić nowoczesne wykończenie wnętrza.
Wybierz właściwe wykończenie ścian i podłóg.
W sypialni świetnie sprawdzają się tapety, fototapety oraz sztukaterie, za pomocą których możemy wyeksponować pewne elementy i oczywiście w dość subtelny i wyrafinowany sposób udekorować wnętrze. Inną ciekawą propozycją są ściany ombre. To również świetny patent na stworzenie niesztampowego projektu. Możemy także pokusić się o panele tapicerowane czy drewno, które sprawi, że sypialnia zyska na szykowności i elegancji, nie tracąc przy tym przytulności. Doskonale sprawdzi się również cegła na jednej ze ścian. W kwestii podłóg sprawdzonym rozwiązaniem, które cudownie odnajdzie się w przytulnej sypialni, są deski podłogowe. Jeśli jesteście alergikami i wystrzegacie się dywanów, warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe.
Wprowadź do aranżacji tkaniny
Jeśli zdecydujemy się na jednolitą pościel, dodajmy do niej jakiś interesujący element, np. narzutę ze sztucznej skóry, czy pled. Tkaniny nadają przytulności i pozwalają w szybki i łatwy sposób odmienić wnętrze. Godny polecenia jest zagłówek obity tkaniną możemy go zrobić na zamówienie lub samemu obić tkaniną ten już posiadany, by zaaranżować odpowiedni nastrój. W wystroju sypialni tkaniny odgrywają szczególnie istotną rolę, większą niż w którymkolwiek innym pomieszczeniu domu. Dobór tkanin do aranżacji sypialni powinien być uzależniony od kliku elementów. Pierwszym kryterium jest wielkość oraz nasłonecznienie wnętrza. Jeśli mamy małą i dość ciemną sypialnię, najlepiej będzie zastosować w aranżacji naturalne, jasne, gładkie tkaniny. Sprawdzą się narzuty i pościel z miękkiego lnu lub lekkiej bawełny o różnych fakturach. W większej sypialni możemy pozwolić sobie na tekstylia w duże wzory i faktury, pamiętając, że takie tkaniny przyciągają wzrok i staną się punktem centralnym wystroju wnętrza.
Zaplanuj dekorację okien
Mają one wpływ nie tylko na ostateczny design wnętrza, ale odpowiednio dobrana zwiększa komfort życia. Rolety, żaluzje czy zasłony potrafią nas ochronić przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i rażącymi promieniami słońca o poranku więc nie możemy tego aspektu nigdy bagatelizować. Całość dopełni odpowiednia aranżacja parapetu. Jeśli jest dosyć niski i szeroki, możemy wyczarować tam siedzisko – doskonałe do zatapiania się w ulubioną lekturę. Jednym z najmodniejszych i chętnie stosowanych od kilku sezonów sposobów dekoracji okien w sypialni jest stworzenie tzw. ściany z zasłon. Co konkretnie to oznacza? Ściana, na której znajdują się okna lub okno, ozdobiona zostaje na całej swojej szerokości i wysokości zasłonami bądź firanami. Nie wiesza się ich wyłącznie po obu stronach okna, jak dzieje się to w przypadku klasycznych wnętrz. Szyna sufitowa zastępująca karnisz montowana jest na całej szerokości ściany z oknami. Na niej zawiesza się długie od sufitu po podłogę zasłony czy firany o gładkiej fakturze, mocnych marszczeniach i stonowanym, pasującym do wnętrza kolorze. Powinno być ich tyle, aby zasłonić całą ścianę, a także okna, gdy jest taka potrzeba (np. nocą). Rozwiązanie to dawniej stosowane było wyłącznie w luksusowych hotelach czy apartamentach. Obecnie coraz chętniej sięgają po nie również projektanci tworzący aranżacje domów czy mieszkań.
Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko
Weź pod uwagę wymiary łóżka do sypialni. Zmierz pokój i zastanów się, jakie meble sprawdzą się najlepiej. Jeżeli masz już rozplanowaną przestrzeń, możesz wybrać szerokość łóżka. Dla jednej osoby powinno być to co najmniej 80 cm, a dla dwóch 140 cm. Im większa szerokość, tym będzie Ci wygodniej. Wszystko zależy jednak od tego, jak dużą sypialnią dysponujesz. Znacznie łatwiej wybrać długość łóżka, gdyż standardowo wynosi 200 cm. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wysokość powierzchni spania. Na ten parametr powinny zwrócić szczególną uwagę osoby, których dotykają problemy z kolanami. Wówczas optymalnym rozwiązaniem będzie łóżko o wysokości posłania do 70 cm. Warto zastanowić się nad funkcją przechowywania. Jeśli dysponujesz mniejszą sypialnią, pozbawioną szafek, taka budowa łóżka sprawdzi się znakomicie. Jeśli jednak nie masz ochoty za każdym razem podnosić łóżka, gdy chcesz dostać się do wnętrza skrzyni, postaw na model z wysuwaną skrytką lub dobierz odpowiedni kufer. Ten przenośny pojemnik nie tylko zapewni Ci przestrzeń na różne przedmioty i dodatkowe miejsce do siedzenia, ale także będzie prezentował się zjawiskowo.
Zadbaj o oświetlenie
Nic tak nie buduje klimatu tak jak oświetlenie i choć nie zawsze i nie wszystko lubimy robić w pełnym świetle, powinniśmy stworzyć bazę do tego, aby móc operować barwą światła i jego natężeniem. Stąd też nowoczesne technologie a także przede wszystkim kilka punktów światła w przytulnej sypialni muszą się znaleźć. Postawmy na lampki nocne, które okażą się niezastąpione wieczorami, albo kinkiety nieopodal łóżka. Ponadto mogą się sprawdzić lampy podłogowe a także te wiszące w towarzystwie punktowych. Odpowiednie zastosowanie światła potrafi z wnętrza wyciągnąć wszystkie walory, a ukryć pewne niedociągnięcia czy mankamenty. Jednakże to nie wszystko – musimy zadbać o kolor światła i rozmieszczenie oświetlenia. Odpowiednie do sypialni jest żółte, ciepłe światło, które wprawia nas w odpowiedni nastrój i tworzy przyjemny klimat – taki jaki powinien być w sypialni.