Każdy, kto choć raz urządzał wnętrze wie, że przy tworzeniu aranżacji łatwo jest popełnić błąd, który widoczny jest dopiero w efekcie końcowym, kiedy wszystko jest już gotowe. Warto więc wcześniej dokładnie przemyśleć całą stylizację i poznać zasady projektowania wnętrz, aby uniknąć rozczarowania. Zasady aranżacji wnętrz dotyczą konkretnych wytycznych. Trudno jest uniknąć pomyłek. Poniżej kilka błędów, których uniknięcie umożliwi uzyskanie satysfakcjonującego efektu końcowego.
Piękno przed funkcjonalnością
Warto pamiętać, że poszczególne elementy wystroju muszą być nie tylko piękne, lecz także funkcjonalne. Wnętrza nie urządzamy bowiem na pokaz – powinno nam dobrze służyć na co dzień. Większość mieszkań prezentowanych w prasie wnętrzarskiej to przestrzenie eleganckie, harmonijne, czyste i bez śladu życia. Przygotowywane na potrzeby sesji wnętrza nie uwzględniają procesu prania czy gotowania, ale za to zachwycają pięknem aranżacji. Przyglądając się im, chcemy, żeby nasze mieszkanie wyglądało jak wyjęte z katalogu, zapominając o tym, że w holu potrzebny jest wieszak i że gdzieś w mieszkaniu trzeba czasem rozłożyć suszarkę na mokre pranie. Urządzając mieszkanie, zawsze powinno się wychodzić od funkcjonalności. Żeby więc było wygodne i na wszystko znalazło się w nim miejsce, najpierw określ przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, a następnie przystąp do ich aranżacji, nie zapominając o niezbędnych, choć niekoniecznie pięknych elementach wyposażenia.
Brak określenia stylu
Urządzenie mieszkania powinno zacząć się od określenia stylu, który się nam podoba. Oczywiście, możemy pozwolić sobie na przeróżne dodatki, ale całość powinna być spójna. Każde pomieszczenie z innej stylistycznie bajki byłoby chyba najgorszym z możliwych rozwiązań. Istnieje styl eklektyczny, czyli łączony, ale stworzenie takiego wnętrza jest wyzwaniem, przy którym polegają nieraz i doświadczeni dekoratorzy. Jeśli samodzielnie urządzasz mieszkanie, polecamy stylistyczną spójność i harmonię. Zastanów się, jakie wnętrza są zgodne z Twoją osobowością. Warto w takim przypadku sięgnąć do magazynów wnętrzarskich lub sieci.
Źle zaplanowane oświetlenie
Planując oświetlenie, często ograniczamy się do lamp sufitowych, zapominając o tym, jak ważne jest oświetlenie boczne. A wybierając designerskie lampy, które mogą być ciekawym elementem aranżacyjnym i podkreślać charakter wnętrza, nie wiemy, że nie dadzą one odpowiedniej ilości światła. Złe natężenie i barwa światła mogą niekorzystnie wpłynąć nie tylko na stylistykę wnętrza, ale przede wszystkim na funkcjonowanie w domu, nastrój, a nawet zdrowie.Warto więc skrupulatnie zaplanować instalację elektryczną, wyprowadzając punkty oświetleniowe tam, gdzie będą zawsze potrzebne. Pamiętaj o podziale wnętrza na strefę nocną i dzienną. W tej pierwszej natężenie światła i jego barwa będzie inna niż w strefie dziennej. Najwięcej światła będziesz potrzebować w kuchni, łazience i w strefie do pracy.
Zły dobór kolorów
Tych można, niestety, popełnić mnóstwo. Najczęstsze polegają na tym, że ciemne i mocne barwy pojawiają się w małych pomieszczeniach, a przez to wydają się one jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości. Kolejna typowa wpadka: najpierw malowanie, później dobór mebli „pod kolor”. Należy odwrócić tę kolejność, bo zmiana koloru ściany jest łatwiejsza i tańsza niż wymiana całego kompletu mebli, bo nie pasują do barwy w tle.
Dużo dodatków bądź ich brak
Z jednej strony najczęściej niedoceniane, z drugiej przeceniane. Dodatki są bardzo ważne w aranżacji wnętrz, to one nadają mieszkaniu klimatu. Muszą być one spójne i nie można przesadzać z ich ilością. Najlepsza dekoracja to dekoracja dyskretna, ale jednak obecna we wnętrzach. Nadmiar dodatków i dekoracyjnych bibelotów tworzy nieprzyjemny chaos. Wówczas nie dość, że naszej aranżacji brak będzie spójności, to jeszcze w takim wnętrzu trudno będzie nam się wyciszyć i zrelaksować. Pamiątki z podróży czy przypadkowo zakupione na wyprzedaży przedmioty lepiej usunąć lub przenieść w miejsce, w którym nie będą rywalizować o naszą uwagę na co dzień. Minimalizm nie musi oznaczać nudy. Nasze mieszkanie to nie muzeum. Nie ma potrzeby gromadzenia eksponatów, z których nie zawsze mamy czas ścierać kurz.
Zaniedbany wystrój okna
Krótkie zasłony w przestronnym salonie, fantazyjnie upięte firanki w nowoczesnym wnętrzu, montowanie rolet dzień/noc bez względu na styl, zbyt mocno marszczone wzorzyste firany zasłaniające piękny widok za oknem – to najczęstsze błędy, z którymi się spotykam. Dobrze dobrana dekoracja okna jest jak dodatkowy mebel. Dopasujmy ją więc do aranżacji, do wielkości przestrzeni oraz do naszych potrzeb. W stylu nowoczesnym, loftowym czy skandynawskim świetnie sprawdzą się proste długie zasłony. Można wówczas zrezygnować z tradycyjnych firan na rzecz żaluzji drewnianych bądź aluminiowych. W minimalistycznych wnętrzach można zrezygnować z tkanin w oknie, na rzecz dekoracji ustawionych na parapecie. Styl wnętrza powinien determinować wybór dekoracji okiennych.