Rozmiary płytek w łazience

Czy rozmiar płytek w łazience ma znaczenie?

Quality Investment

Quality Investment

Opublikowano: 12.06.2024

2 min

Płytki ceramiczne to najchętniej wybierany materiał podczas wykończenia łazienek. Podczas ich zakupu możemy jednak spotkać się z pewnymi trudnościami. Płytki łazienkowe produkowane są w szerokim zakresie rozmiarów oraz wzorów.

Rozmiary płytek

Rozmiar płytek ceramicznych dzielimy na nominalny, roboczy i rzeczywisty. Jeśli nominalny wymiar płytki wynosi 30×30 cm, to jej wymiar roboczy ma 29,7×29,7 cm. Producenci w procesie produkcji i kontroli jakości opierają się na normie PN EN 14401, która zakłada różnicę na jednym boku płytki +/-0,5% jego roboczej długości. W przypadku boku 29,7×29,7 cm jest to więc tolerancja rzeczywistego rozmiaru płytki pomiędzy 29,52 a 29,88 cm. Ponieważ różnica ta jest zbyt duża, by na znacznej powierzchni równo układać niesortowalne płytki, producenci wprowadzili tzw. grupy wymiarowe, zwane kalibrami. Przy zakupie należy zwracać uwagę, czy dane płytki są dzielone na grupy wymiarowe i czy zakupiona partia towaru ma taką samą grupę (kaliber).

 

Duże płytki a mała łazienka

Wiele osób uważa, że płytki o dużym formacie zmniejszają optycznie łazienkę, tymczasem stereotyp „duża płytka = duża łazienka” został już dawno obalony. Obecnie w niewielkich łazienkach dopuszczalne są wszystkie formaty płytek, w tym wielkoformatowe. Duże płytki warto jednak kłaść bezfugowo, czy też raczej przy zastosowaniu niezwykle cienkiej fugi – w ten sposób uzyskamy efekt jednolitej płaszczyzny. Mało tego: jasne, duże płytki z połyskiem dodatkowo rozświetlą niewielką przestrzeń. Duże płytki w łazience mają jeszcze jedną zaletę: są praktyczne, ponieważ łatwiej utrzymać je w czystości. Małe płytki posiadają bowiem większą ilość fug, a te szybko łapią brud, a nawet pleśń.

Zadaj
nam pytanie!

Projekty i wykończenia pod klucz Kraków

Zawsze możesz też zadzwonić:

+48 530 723 966

Jesteśmy otwarci:

Poniedziałek – Piątek: 08:00 – 18:00
Ul. Marcika 4, Kraków

    Administratorem Państwa danych osobowych jest Quality Investment Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, ul. Raciborska 2/23, Kraków.

    Przetwarzamy Państwa dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie zawarte w formularzu kontaktowym. Podstawa przetwarzania danych to realizacja prawnie uzasadnionych interesów administratora w postaci komunikacji z użytkownikami strony. Państwa dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.

    Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na zadane pytanie. Mają Państwo prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawa do: wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

    Ta witryna jest chroniona przez reCAPTCHA, Polityka Prywatności oraz Regulamin Google są stosowane.

    Scroll Arrow