Odpowiednie oświetlenie kuchni czyni przestrzeń komfortową, wygodną i funkcjonalną, istotnie wpływa na jej funkcjonalność, znacznie ułatwiając pracę podczas gotowania i przyrządzania posiłków. Komfortowe i bezpieczne korzystanie z kuchni w dużej mierze zależy od właściwego jej oświetlenia. Punkty świetlne powinny zostać zatem precyzyjnie rozmieszczone, biorąc pod uwagę specyfikę danej kuchni oraz kilka sprawdzonych zasad.
W przeciwieństwie do innych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu, w kuchni nie wystarczą jedno czy dwa źródła światła. Potrzebne są tutaj zupełnie inne rozwiązania podyktowane układem poszczególnych stref roboczych. Kuchnia to pomieszczenie wielofunkcyjne, w którym praktycznie stosuje się wszystkie rodzaje oświetlenia. Trzeba w niej bowiem zainstalować nie tylko oświetlenie ogólne, ale także różnych wybranych miejsc – blatów roboczych, kuchenki, zlewozmywaka czy stołu jadalnego. Walory estetyczne są bardzo ważne, jednak w przypadku kuchni powinny ustąpić pierwszeństwa względom praktycznym. Dlatego właśnie zaplanowanie oświetlenia w kuchni najlepiej powierzyć doświadczonemu projektantowi.
Typy oświetlenia
Oświetlenie kuchenne można podzielić na trzy główne typy: centralne, robocze oraz dekoracyjne. Każda z tych przedstawionych kategorii spełnia inne funkcje i jest zaprojektowana z myślą o zagwarantowaniu odpowiedniej jasności w różnych zakamarkach pomieszczenia kuchennego. Spójne i zgrane zestawienie wszystkich trzech typów oświetlenia stworzy idealny wystrój kuchni. Należy pamiętać, że cała aranżacja naszego kuchennego zacisza bardzo często zależy od dostępu do światła. Nic innego, jak tylko oświetlenie może odmienić ponure pomieszczenie, rozjaśnić je oraz sprawić, że nabierze ono niesamowitego klimatu i nastroju. Fajnie dopasowane ze sobą lampy i lampeczki mogą być oryginalną, nadającą charakteru ozdobą aranżowanej kuchni.
Oświetlenie centralne
Tradycyjnym rozwiązaniem oświetlenia górnego jest lampa z kloszem zainstalowana na środku sufitu. Nowoczesne technologie pozwalają jednak wykorzystać ciekawsze pomysły. Mogą to być np. zamontowane na listwie lub szynie reflektorki, kierujące strumień światła na płaszczyznę sufitu, a nie w dół na oświetlane powierzchnie. Światło centralne ma równomiernie rozjaśnić całą kuchnię, jednak nie zda egzaminu jako jedyny punkt świetlny.
Oświetlenie robocze
Oświetlenie robocze w kuchni nazywane jest także funkcyjnym. Jego zadaniem jest zapewnienie komfortowej pracy przy blacie, płycie kuchennej czy zlewozmywaku, czyli doświetlenie miejsc, gdzie przygotowywane są potrawy. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest montaż pod wiszącymi szafkami dodatkowych źródeł światła, równomiernie rozjaśniających roboczą przestrzeń kuchni. Może to być kilka reflektorków halogenowych albo też punktowe lub liniowe oświetlenie led.
Oświetlenie dekoracyjne
Rolę oświetlenia dekoracyjnego mogą pełnić efektowne lampki zamontowane w szufladach, przeszklonych półkach czy wnękach meblowych. Oświetlenie dekoracyjne spełnia głównie funkcje pomocnicze oraz poprawia walory wizualne kuchni, nadając jej pożądanego klimatu. Podobnie jak w przypadku lamp podszafkowych, tak i w przypadku dekoracyjnych punktów świetlnych najlepiej używać halogenów bądź oświetlenia led. Są energooszczędne i doskonale podkreślą wybrane elementy aranżacji.
Barwa światła
Oprócz rozmieszczenia źródeł światła niezwykle ważne jest także, aby odpowiednio dobrać jego barwę. Światło może przyjmować barwę ciepłą, neutralną lub zimną. Każda z nich daje inny efekt i sprawdza się w określonych sytuacjach. Najczęściej nie zwracamy uwagi na barwę lub ważna jest dla nas tylko moc lampy. Jednakże barwa światła gra tu dużą rolę. Najlepszym rozwiązaniem dla kuchni będzie połączenie kilku źródeł światła o różnej barwie. Dla przykładu, pod szafkami, jako oświetlenie blatu lepiej sprawdzi się światło o barwie zimnej lub neutralnej, które będzie lepsze do przygotowywania posiłków, natomiast barwa ciepła dobrze sprawdzi się w oświetleniu dekoracyjnym, które sprawi, że wnętrze będzie bardziej przytulne.
Kuchnia jest tym miejscem, w którym dokładne rozplanowanie instalacji elektrycznej ma zasadnicze znaczenie. Warto jest przemyśleć dokładnie, które części kuchni powinny być doświetlone bardziej niż pozostałe. Jeśli nie potrafimy sami przemyśleć gdzie powinny znajdować się punkty oświetleniowe, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który z pewnością pomoże zachować funkcjonalność wnętrza.