Nie każdy może sobie pozwolić na duże mieszkanie z wieloma miejscami przeznaczonymi do przechowywania swoich rzeczy. Za rozsądne zaplanowanie i aranżacje pomieszczeń lub szaf przeznaczonych do przechowywania naszych osobistości podziękujemy sobie bardzo szybko. Warto więc poświęcić tej części projektu naszego mieszkania więcej czasu, dopasować meble gotowe pod nasze wymagania lub zdecydować się na meble na wymiar. Małe mieszkanie kryje w sobie wiele możliwości, które, zauważone przez wprawne oko projektanta zostaną w pełni wykorzystane.
Słysząc słowo „garderoba” zapewne w pierwszej kolejności myślimy o osobnym pomieszczeniu na nasze ubrania. W przypadku kiedy mamy do dyspozycji więcej metrów kwadratowych, możemy sobie pozwolić na takie rozwiązanie. W mniejszym lokum musimy wydzielić przestrzeń z innego pomieszczenia i rozsądnie nią zagospodarować tak, aby wykorzystać każdy centymetr nie tracąc przy tym użyteczności tego pomieszczenia.
Garderobę najlepiej będzie umiejscowić w sypialni lub w przedpokoju. W przypadku gdy decydujemy się na umieszczenie jej w przedpokoju, warto wydzielić trochę przestrzeni w sypialni na szafki, w których będziemy przechowywać osobistą odzież jak bielizna czy piżamy.
Jeżeli mamy w swoich pomieszczeniach wnęki – zagospodarujmy je zamiast pozostawiać pustymi. Nie zawsze wnęka posiada odpowiednie wymiary, w które wpasują się gotowe meble, natomiast zazwyczaj nie są to duże powierzchnie więc możemy w tym przypadku śmiało zainwestować w meble na wymiar. Jest to najlepsze rozwiązanie ponieważ wykorzystamy wtedy każdy centymetr naszej wnęki, która będzie dostosowana do naszych potrzeb. Niewykluczone, że okaże się wtedy, że potrzebujemy mniej mebli niż w przypadku zakupu tych gotowych.
Taką wnękę możemy tez dobudować w naszym mieszkaniu. Często jeden z naszych pokoi być tak obszerny w porównaniu do pozostałych, że jego potencjał pozostaje niewykorzystany. Najczęściej taka sytuacja dotyczy pokoju dziennego. W związku z tym, że jest to pokój w którym gościmy innych i nie chcemy aby znajdowały się tam nasze osobiste przedmioty, możemy oddzielić fragment tego pokoju ścianką działową. Taka ścianka też nie musi być nudna. Poza standardowym rozwiązaniem czyli ścianką zbudowaną z karton-gipsu do wyboru mamy kilka innych ciekawych, niepermanentnych rozwiązań: lamele dekoracyjne, parawan drewniany czy inny mebel, np. regał z książkami lub z roślinami.
W przypadku małej ilości ubrań możemy zdecydować się na garderobę otwartą. W tym celu będziemy musieli zakupić stojak wieszakowy. Mankamentem takiego rozwiązania jest szybkie kurzenie się odzieży natomiast zapobiec temu można kupując pokrowiec dopasowany do wymiarów stojaka. Miejsce do przechowywania odzieży może stać się jednocześnie ciekawą dekoracją naszego pokoju.
Niezależnie od wielkości pomieszczenia w którym ulokujemy naszą garderobę warto mieć na uwadze kilka uniwersalnych wymiarów:
- Minimalna wysokość szafy na płaszcze i sukienki – 155 cm
- Minimalna wysokość szafy na koszule i marynarki – 110 cm
- Minimalna głębokość szaf – 55 cm, optymalnie – 60 cm
Pamiętajmy też o oświetleniu naszej garderoby. Wystarcza w tym celu cienkie listwy ledowe. Jeśli zależy nam na jak najlepszym oświetleniu, poszukajmy źródeł światła o współczynniku oddawania barw powyżej 90.