Wybór kolorystyki we wnętrzach wydaje się błahą sprawą, lecz tak naprawdę jest to nie lada wyzwanie. Zanim podejmiesz decyzję o kolorze ścian czy wyposażenia warto jest zapoznać się z tym jak różne kolory wpływają na nas, które kolory najlepiej się ze sobą łączą, czy też jaka kolorystyka najlepiej sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach. Najprościej wydawałoby się po prostu kierować własnym gustem. W końcu jest to najważniejsze, abyśmy my czuli się dobrze w naszym wnętrzu. Dlatego też warto jest połączyć swoje upodobania kolorystyczne z innymi kolorami, które do nich pasują, uzupełniają się bądź tworzą kontrast.
Podstawowe zasady łączenia kolorów
Bazą jest tutaj koło kolorów, dzięki któremu będzie dużo łatwiej dobrać kolory do wnętrza. Jeśli nie lubisz zbyt kolorowych wnętrz, warto zastanowić się nad urządzeniem mieszkania monochromatycznie. Wybieramy sobie jeden, bazowy kolor i wtedy już po prostu bawimy się jego odcieniami – jaśniejszymi czy ciemniejszymi. Jeśli zależy Ci na jasnym wnętrzu, postaw na biel, écru i kość słoniową. Wszystko idealnie dopełnią dodatki w kolorze złotym lub srebrnym.
Dużym powodzeniem cieszą się też wnętrza biało-czarne z kolorowym akcentem. Jest to dosyć bezpieczne, sprawdzi się w wielu stylach i jednocześnie powoli nam uniknąć nudy i przemycić troszkę koloru do mieszkania. Aby nie przytłoczyć pomieszczenia warto postawić na białe ściany i czarne meble. Idealnym rozwiązaniem będzie też czarno biała tapeta lub akcentowa ściana w wybranym przez nas kolorze.
Sprawdzone zestawienia kolorystyczne
Tworząc zestawienia kolorystyczne najważniejsze jest to, aby przemyśleć co chcemy osiągnąć we wnętrzu. Kolory bowiem zmieniają bardzo dużo. Jeśli zależy nam na minimalizmie i czystej przestrzeni zdecydujmy się na biel, szarość, czarny. Warto pomyśleć o wielkości pomieszczenia – wtedy warto zastosować jasne kolory w małej przestrzeni, aby optycznie ją powiększyć. Jeśli różne aranżacje szybko Ci się nudzą, możesz zdecydować się na wprowadzenie akcentu w postaci dodatków w wybranym kolorze. Wybierając wystrój na wiele lat najlepiej zdecydować się na sprawdzone połączenia kolorystyczne dopasowane pod indywidualne potrzeby.
Biel z czernią – najbardziej klasyczne połączenie. Te dwa kolory idealnie ze sobą kontrastują, przez co nie uzyskamy wrażenia nudnego wnętrza. Wspaniałym pomysłem jest też dodanie akcentów kolorystycznych lub jeśli nie czujesz się dobrze w kolorowych przestrzeniach – złoto lub srebro.
Biel z zielonym – Niezależnie od metrażu pomieszczenia, biel odnajduje się w stylu minimalistycznym. Aby przełamać ją idealnie sprawdzi się kolor zielony, niekoniecznie w krzykliwym odcieniu. Ostatnio królująca butelkowa zieleń, mięta, pistacja czy khaki będą idealnymi dodatkami do białej bazy.
Ciepłe połączenie bieli i beżu – jeśli boisz się, że jeśli zdecydujesz się na biel to w twoim mieszkaniu zapanuje nuda, a zarazem nie jesteś zwolennikiem zabawy z mocniejszymi kolorami, idealnym rozwiązaniem będzie beż. Już nawet jego mała domieszka sprawi, że wnętrze nabierze wyrazu a przede wszystkim ciepła. Rozwiązaniem może być również zestawienie bieli z drewnianymi akcentami, na przykład na ścianie, w postaci mebli czy też małych dodatków.
Zestawienia z kolorem szarym
Szarość jest kolorem równie neutralnym i spokojnym co biel. W wielu aranżacjach kolor szary jest tłem dla innych dodatków, szare ściany są bazą do tworzenia różnorodnych wnętrz. Warto ożywić kolor szary ciepłymi dodatkami, lub od razu zdecydować się na odcień szarego z domieszką brązu, jeśli zależy nam na przytulnym wnętrzu. Jeśli odnajdujesz się w kolorowych aranżacjach świetnym pomysłem będzie dodanie tu jakiegoś kolorowego akcentu. Zdaj się przede wszystkim na swój gust, jeśli zależy Ci na spokojniejszym wydźwięku zamiast koloru żółtego możesz się zdecydować na np. butelkową zieleń, która nie będzie tak krzykliwa.
Podsumowując, kolory we wnętrzach to najbardziej istotna rzecz podczas projektowania. Od kolorów tak naprawdę zależy wszystko, czy optycznie powiększymy, czy też pomniejszymy przestrzeń, Kolorami zmienimy też charakter wnętrza, możemy dobrać kolory tak, żeby było bardziej przytulne, klimatyczne lub na odwrót – bardziej chłodne, surowe. Co więcej, bawiąc się kolorami, możemy sobie przeszkodzić i stworzyć pozorny bałagan. To wszystko pokazuje nam, że warto dokonać wcześniej analizy doboru kolorów i dopasować wszystko do własnych oczekiwań.