To pytanie zadaje sobie każda osoba, która buduje dom lub remontuje mieszkanie. Łazienka powinna być przede wszystkim funkcjonalna i dostosowana do potrzeb wszystkich użytkowników, zarówno tych dorosłych, jak i dzieci. Aranżację powinniśmy zatem zacząć od zastanowienia się nad tym, jak zaprojektować łazienkę. Można to zrobić samemu, lub skorzystać z pomocy specjalisty.
Co należy wziąć pod uwagę urządzając łazienkę? Kluczową kwestią będzie metraż. Inaczej urządza się małą łazienkę w bloku, a inaczej salon kąpielowy. Istotne jest również to, jaki styl w aranżacjach łazienek nam się podoba, kto będzie korzystał z tego pomieszczenia, czy wolimy wannę czy prysznic. Ważne jest również to, jakim budżetem dysponujemy. Osoby, które chcą odnowić wygląd tego pomieszczenia, często zastanawiają się nad tym, ile kosztuje remont łazienki. Dlatego też warto zrobić na początku plan, co chcemy zmienić, jaki ma być wystrój łazienki i ustalić wstępny kosztorys.
Jak zaaranżować małą łazienkę w bloku?
Nie jest to wcale proste zadanie, chociażby z tego względu, że na niewielkiej powierzchni trzeba jeszcze zmieścić niezbędne AGD. Można pomyśleć o tym, jak zabudować pralkę, by nie stracić na przestrzeni i jak najlepiej ją wykorzystać. Pomyśl o połączeniu zabudowy z blatem, na którym stoi umywalka. Dzięki temu zyskasz dodatkowe miejsce np. na kosmetyki.
Łazienki w bloku rządzą się swoimi prawami. Niektórych rzeczy nie można w nich zmieniać. Często są w nich widoczne nieestetyczne instalacje. Jak sobie z tym poradzić? To proste, można je zabudować i sprawić, że zamiast rur będziemy mieć estetyczną łazienkę, a konstrukcje, których celem jest schowanie instalacji, wykorzystamy jako półki.
Warto też pomyśleć o tym, jak optycznie powiększyć swoją łazienkę. Najważniejsze są kolory. Im jaśniejsze, tym lepiej. Odcienie bieli to kolory idealne do małych łazienek. Nie od dzisiaj wiadomo, że powiększa optycznie przestrzeń i nadaje jej głębi. Wystarczy przejrzeć projekty małych łazienek, by zauważyć, że dominują w nich jasne barwy. Cechą charakterystyczną dla niewielkich pomieszczeń jest też minimalizm. Dlatego zrezygnuj ze zbędnych dekoracji, kosmetyki chowaj do szafek, by niewiele rzeczy było na wierzch. Natomiast jeżeli chodzi o meble łazienkowe, one również powinny być w jasnej kolorystyce i z połyskiem. Dzięki takim meblom mała łazienka będzie wyglądała na większą.
Wanna czy prysznic?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników. Niektórzy nie wyobrażają sobie codziennego prysznica, inni długiej kąpieli w wannie. Na pewno wyboru nie ogranicza dziś już metraż łazienki. Wystarczy przejrzeć różne projekty łazienek z pomysłem, by zobaczyć, jak wkomponować nawet narożną wannę do niewielkiego pomieszczenia. Wszystko jest więc kwestią odpowiedniej, funkcjonalnej aranżacji łazienki.
Jakie płytki do łazienki wybrać?
Płytki to jedno z wielu rozwiązań, jakie można zastosować w łazience. Wybierając płytki łazienkowe na pewno nie można kierować się obowiązującymi trendami. Najlepiej zdecydować się na takie, które będą ponadczasowe i przetrwają aktualną modę na jakiś konkretny wzór czy styl.
Jeśli zastanawiasz się jakie płytki wybrać do swojej łazienki upewnij się czy poznałeś wszystkie ich rodzaje. Najpopularniejsza jest oczywiście glazura. Są to cienkie i kruche płytki łazienkowe pokryte szkliwem. Są przeznaczone jedynie na ściany. Oprócz nich, dobrze znana jest także terakota. To praktyczne rozwiązanie do łazienki, ponieważ na takich płytkach łatwo utrzymać czystość. Terakota to kamionkowe płytki gładkie lub fakturowane. Są bardziej wytrzymałe niż glazura, dlatego z powodzeniem można kłaść je na podłodze. Dostępny jest także gres porcelanowy. Takie płytki wykonane są z kwarcu, kaolinu i skaleni. Charakteryzują się odpornością na ścieranie i środki chemiczne, a także wysoką wytrzymałością, dzięki czemu mogą zdobić zarówno ściany, jak i podłogi. Podobnymi parametrami wyróżnia się również klinkier szkliwiony, który jest bardzo twardy i można go kupić w różnych kolorach.
Zabudowa meblowa w łazience?
Często zastanawiamy się nad tym, jak umeblować łazienkę, by była ona jak najbardziej funkcjonalna i pomieściła jak najwięcej naszych rzeczy. Na początku pamiętaj, aby wykonać dokładny pomiar tego pomieszczenia. Ideałem jest, kiedy łazienka pozbawiona jest jeszcze armatury. Wtedy można pomyśleć o tym, jak zaprojektować łazienkę, gdzie rozstawić prysznic, toaletę, umywalkę, regał łazienkowy. Niestety nie każdy ma taką możliwość, bywa że po prostu chcemy wymienić meble do łazienki czy je dokupić. Wtedy należy oszacować, ile miejsca możemy przeznaczyć na meble łazienkowe.
Na jaki kolor mebli się zdecydować?
W małych łazienkach najlepiej sprawdzą się jasne meble z połyskiem, które powiększą przestrzeń. Ponadto biel jest kolorem uniwersalnym, ponadczasowym, takim, który przetrwa każdą modę, dlatego też rozmyślając, jaki kolor mebli do łazienki wybrać, warto postawić na takie klasyczne rozwiązanie. Jeśli dysponujesz większym metrażem w swojej łazience, postaw na czarne meble łazienkowe. Trzeba je jednak zestawić z jasnymi dodatkami. Ciemne kolory zmniejszają pomieszczenie, dlatego należy przemyśleć każdy szczegół w takiej łazience. Oprócz bieli i czerni, wśród często wybieranych kolorów można wymienić szarości, beże, czerwienie i zielenie.
W każdej łazience musi znaleźć się również szafka pod umywalkę, stojąca, wisząca lub zintegrowana z umywalką. Szafka w łazience, szczególnie ta podumywalkowa, powinna być dosyć głęboka. Musi się w niej zmieścić instalacja hydrauliczna i wiele innych rzeczy. Optymalna głębokość to 50-60 cm. Jeżeli chodzi o wygląd takiej szafki do łazienki, to już kwestia dopasowania do aranżacji. Dobrze by było, gdyby zmieściły się na niej zestawy łazienkowe, czyli najpotrzebniejsze akcesoria do codziennej higieny. Dużym zainteresowaniem cieszą się szafki łazienkowe dopasowane do umywalki, kupione od razu z armaturą, co pozwala na zachowanie jednolitego stylu. Jeżeli chodzi o ceny mebli łazienkowych to są one zróżnicowane i zależą od tego, z jakich materiałów zostały one wykonane i jakiemu stylowi aranżacyjnemu odpowiadają.
Jak oświetlić łazienkę?
Może zastanawiasz się jak oświetlić łazienkę, szczególnie jeśli nie ma w niej okna. W dobrze oświetlonym pomieszczeniu powinno być kilka źródeł światła: główne i poboczne. Główne światło równomiernie oświetli przestrzeń i będzie wystarczające, kiedy zakładamy, że krótko będziemy w danym pomieszczeniu. Dodatkowe światła, np. kinkiety, przydadzą się natomiast przy lustrach, kiedy kobiety będą zajmowały się pielęgnacją twarzy lub makijażem.
A jakie oświetlenie do łazienki sprawi, że będzie ona bardziej nowoczesna? Z pewnością ledy. Dużą popularnością cieszą się taśmy ledowe, które w oryginalny sposób oświetlają lustra lub armaturę i sprawiają, że wystrój łazienki staje się ciekawszy.
Salon kąpielowy?
Salony kąpielowe to rodzaj przestrzennych, nowoczesnych łazienek, które zazwyczaj znajdują się obok sypialni lub są z nią połączone. W tak dużym pomieszczeniu mamy spore pole do popisu pod względem aranżacji. Najważniejsze jest tutaj miejsce do kąpieli. W centralnym miejscu powinna znaleźć się wanna wolnostojąca, w której będzie można wziąć długą, relaksującą kąpiel. Warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, co wzmocni wyjątkowy klimat tego pomieszczenia.
Na jakie meble do łazienki o tak dużej powierzchni można się zdecydować? Śmiało można wybrać regał łazienkowy lub wysokie stojące szafki. Zamiast zwykłej szafki pod umywalkę, lepiej zastosować blat lub konsolę, gdzie zamontowana zostanie armatura.
Na tak dużym metrażu można pozwolić sobie na dekoracje. O ile w małych łazienkach wskazany jest minimalizm, tutaj nie koniecznie, byle zachować w tym umiar. W salonach kąpielowych najczęściej stosowane są duże kwiaty w donicach dekoracyjnych, a także świeczki, które potęgują wrażenie luksusu i elegancji w pomieszczeniu.