To pytanie, które zadaje sobie każdy posiadacz mieszkania w budynku wielorodzinnym. Z uwagi na stosunkowo nieduży metraż wnętrz, tych kilka dodatkowych metrów na świeżym powietrzu jest niezwykle cennych, stąd warto starannie je zaaranżować. Z pomocą przyjdą proste stoliki i krzesła, które zapewnią wygodny wypoczynek nawet na najmniejszym balkonie. Jak wybrać podłogę i zabudowę balkonu, aby były trwałe i łatwe do utrzymania w czystości? Przekonajmy się.
Od czego zacząć?
Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać przygotowując aranżację balkonu jest odświeżenie jego ścian. Warto wcześniej upewnić się u zarządcy lub wspólnoty mieszkaniowej, czy przepisy nie zabraniają nam ingerencji w wygląd zewnętrznej części budynku. Jeśli mamy możliwość odnowienia ścian swojego balkonu, dobrze jest zastosować barwę spójną z kolorystyką całej elewacji obiektu lub uniwersalną biel, która wizualnie powiększy najbliższy obszar. Możemy zdecydować się na użycie tradycyjnej farby, obicie płaszczyzny drewnianą boazerią bądź udekorowanie jej za pomocą imitacji kamienia naturalnego. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy przepisy nie pozwalają na odmalowanie balkonu? Warto wzdłuż jego ścian posadzić pnącza z odpowiednimi podporami, które w naturalny sposób zasłonią nieestetyczne mankamenty.
W momencie, gdy posadzka balkonu jest popękana lub wyjątkowo nieestetyczna, dobrze jest rozważyć także położenie płytek bądź innego materiału, który przywróci jej odpowiedni wygląd. Po zakończeniu etapu remontowego, będziemy mogli dobrać nowe meble i rośliny, które uprzyjemnią nam pobyt na świeżym powietrzu.
Jak krok po kroku urządzić wygodny i praktyczny balkon w bloku?
Po pierwsze podłoga, która jest jednym z najważniejszym elementów na każdym balkonie lub tarasie. Umożliwia wygodne przemieszczanie się, ustawianie wybranych sprzętów czy dbanie o porządek. Powinna być trwała, antypoślizgowa, łatwa do utrzymania w czystości, a zarazem dopasowana do całej aranżacji. Jaki materiał wykończeniowy na posadzce w bloku sprawdzi się najlepiej?
Niedrogim i najpopularniejszym rozwiązaniem są płytki ceramiczne. Wybierając konkretny model należy zwrócić uwagę na jego wytrzymałość na warunki atmosferyczne, ścieranie, mrozoodporność a także antypoślizgowość. Wysokiej jakości glazura jest łatwa w codziennej pielęgnacji, jednak w słonecznie dni może być wyjątkowo gorąca, utrudniając korzystanie z balkonu. Można zastąpić ją także klinkierem o podobnych właściwościach, który zapewni wyjątkowo estetyczne wykończenie posadzki na długi czas.
Alternatywą dla płytek i klinkieru jest drewno. Musi być ono odpowiednio twarde i niewrażliwe na działanie wody, mrozu czy promieni słonecznych. Sprawdzi się tutaj modrzew, a także bardziej egzotyczne odmiany – merbau, lapacho czy bangkirai. Są one oferowane w formie klepek mocowanych na niewidoczne zatrzaski bądź wkręty. Ciekawym rozwiązaniem są także podesty z deski kompozytowej bądź naturalnej, które oferują zbliżone parametry, przepięknie prezentując się nawet na niewielkim balkonie.
Meble balkonowe
Podobnie jak posadzka na balkonie, także meble do użytku zewnętrznego powinny być odporne na działanie wody, mrozu czy promieni UV. Jest to szczególnie istotne w momencie, gdy nasz balkon jest dość mocno wysunięty poza bryłę budynku oraz niezadaszony. W typowych loggiach – czyli wnękach balkonowych kończących się w linii elewacji – możemy także zdecydować się na meble balkonowe wyposażone w miękkie poduszki, którym nie straszny będzie deszcz. Wielkość i ilość mebli w głównej mierze zależy od powierzchni balkonu. Na mniejszym metrażu wystarczające będą niewielkie krzesła i stolik kawowy. Jeśli na balkonie jest wyjątkowo mało miejsca, warto rozważyć zastosowanie składanych stołków oraz blatu zawieszonego na balustradzie, który można złożyć jednym ruchem ręki. Jak urządzić balkon w bloku, dopasowując jego styl do aranżacji wnętrza? Do mieszkań o rustykalnym bądź prowansalskim klimacie najlepiej zdecydować się na drewniane krzesła i stołki lub wersje wykonane z kutego żelaza. Do bardziej nowoczesnych domów odpowiednie będą kanapy i stoliki z rattanu bądź technorattanu, wyposażone w eleganckie, jednobarwne poduszki. Niezależnie od preferowanego przez nas kierunku powinny być one trwałe, komfortowe i praktyczne w codziennym użytkowaniu.
Oświetlenie balkonu w bloku
Wybierając źródła światła na balkon należy zwrócić uwagę, by posiadały one odpowiednią klasę szczelności oraz były dostosowane do użytku na zewnątrz budynku. Najtańszym i ekologicznym sposobem są lampki solarne. Są one oferowane pod postacią latarni mocowanych w donicach z kwiatami, girland w formie latarenek czy sznurów cotton balls, a także bocznych kinkietów wieszanych na ścianie. Standardowo wyposażone w czujnik zmierzchu, załączają się automatycznie w chwili zapadania zmroku. Jeżeli na naszym balkonie jest dostęp do źródła energii elektryczne, możemy zastosować tam także lampę na prąd. Na niewielkiej przestrzeni w szczególności sprawdzą się kinkiety mocowane do ścian lub plafony sufitowe.
Daszek nad balkonem w bloku
Jeżeli nasz balkon jest narażony na ulewne deszcze i wichury oraz nieustanne intensywne promieniowanie słoneczne lub zwyczajnie chcielibyśmy korzystać z niego także w chłodniejsze dni, warto rozważyć jego zabudowę. Można zastosować tu jedno z dwóch rozwiązań: ochronny daszek czy markizę lub kompleksowe przeszklenie całej wnęki loggii.
Daszek nad balkonem jest ciekawą i niedrogą propozycją, częściowo zastępującą kompleksową zabudowę. Zazwyczaj jest on wykonany z poliwęglanu, mocowanego na stałe do stropu balkonu znajdującego się piętro wyżej bądź do elewacji budynku. Stanowi on skuteczną barierę przed opadami deszczu i śniegu, a w przypadku jego ciemniejszych odmian – także przed promieniami słonecznymi. Umożliwia bezpieczne ułożenie kompletu mebli z poduszkami czy suszenie prania bez obaw o jego zawilgocenie.
Przyjemny cień można uzyskać, stosując także materiałową markizę. Jest ona niezwykle estetyczna i łatwa w obsłudze, chroniąc przed słońcem i deszczem. Może być wysuwana za pomocą korby bądź wygodnego silnika elektrycznego, często sterowanego na pilota. Dzięki możliwości złożenia jej na okres zimowy, przez wiele lat zachowuje ona dobry wygląd i kondycję. W sprzedaży dostępne są także markizy pionowe, które umożliwiają pełne osłonięcie balkonu. Sterowane w podobny sposób jak wersja tradycyjna, odbijają promienie słoneczne gwarantując niezbędny cień, a zarazem izolując od spojrzeń sąsiadów.
Praktyczne rozwiązania w aranżacji balkonu
Chcąc posadzić na balkonie liczne rośliny, można spróbować własnoręcznie wykonać skrzynki z drewna dostępnego w większości sklepów budowlanych. Na niewielkiej metrażowo przestrzeni sprawdzą się raczej wąskie i długie pojemniki, które nie zajmą wiele miejsca. Jeśli w naszej okolicy żyje wiele komarów, much i innych insektów, na balkonie warto rozwiesić moskitierę. Najczęściej jest ona mocowana na jednym, wkręconym do sufitu haczyku i wyposażona w stelaż nadający jej pożądany kształt. Taka przewiewna siatka skutecznie zabezpieczy przed dostępem owadów w trakcie wypoczynku na ulubionym fotelu, umożliwiając niczym nie zakłócony relaks. Ciekawym rozwiązaniem jest także upiększenie balustrady. Chcąc osłonić się przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów możemy rozważyć zamocowanie maty z tkaniny lub rattanu, która dodatkowo zapewni nieco cienia w upalne dni. Na barierce można także zawiesić lampki cotton balls, dające przytłumione, klimatyczne światło.
Zamiast kupować nowe meble balkonowe, daj drugie życie starszym. Wystarczy odmalować ich drewniane i metalowe elementy, a w przypadku mebli tapicerowanych – założyć na nie narzutę lub pokrowiec.
Każdy balkon jest cenną dodatkową przestrzenią, która daje całkiem spore możliwości aranżacyjne. Nawet niewielki metrażowo, może stać się wygodnym i estetycznym miejscem wypoczynku. Zatem jak zaaranżować balkon w bloku? Niemal na każdym zmieści się przynajmniej niewielki stolik i krzesła, a nierzadko także spora kanapa czy huśtawka. Skuteczną ochronę przed słońcem i deszczem zapewni markiza, pionowa roleta czy daszek. Warto zaplanować tam również kwiaty, które wprawią nas w relaksujący nastrój, uprzyjemniając pobyt oraz lampy przydatne w długie, letnie wieczory. Dzięki odpowiedniej kompozycji wszystkich tych elementów, każdy balkon będzie ważnym elementem mieszkania, umożliwiającym relaks na świeżym powietrzu.