Komfortowa sypialnia to jedno z ważniejszych miejsc w domu czy mieszkaniu. Jest to dla nas główne miejsce relaksu, gdzie często wracamy po ciężkim dniu, aby odetchnąć. W urządzaniu sypialni, ważne jest to, żeby każdy element ze sobą współgrał, tworzył harmonijną całość – bo przecież o harmonię i spokój nam chodzi.
Bazą w stworzeniu przytulnej sypialni są przede wszystkim wygodne meble. Pierwsze na myśl przychodzi nam łóżko – w końcu to główny punkt każdej sypialni. Najbardziej istotne jest to, aby miało ono solidną konstrukcję oraz wygodny, wysokiej jakości materac. Nie zapominajmy również o innych meblach. Niezbędne są tu szafki nocne, które pomogą nam uporządkować rzeczy, które musimy mieć „pod ręką”. Z pewnością przyda się też pojemna szafa lub komoda, która pozwoli nam przechowywać wszystkie ubrania czy inne skarby.
Niezwykle ważne jest to, aby przemyśleć swój pomysł, oczekiwania. Dobry i przemyślany plan jest tutaj priorytetem. Piękne wnętrze powstaje właśnie z przemyślanego planu, zaczynając od koloru ścian i wyboru mebli, kończąc na idealnie dobranych dodatkach. W całym procesie powstawania istotne jest też, aby jak najmniej rzeczy przechowywać na wierzchu. Pamiętajmy, że taka sypialnia będzie wydawała się o wiele bardziej uporządkowana.
Najważniejsze zasady aranżacji.
Kolory – chcąc stworzyć przestrzeń służącą do wypoczynku i relaksu przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z ostrych, wyrazistych barw. Zamiast tego idealnie sprawdzą się delikatne kolory – szarości, beże, kolory pastelowe. W przypadku chłodnych odcieni warto zastosować dodatki w kolorach cieplejszych.
Tekstylia – tutaj idealnie sprawdzą się, grube zasłony, plecione narzuty czy puszyste koce. Ciekawym elementem będzie również tapicerowany zagłówek, który z pewnością będzie prezentował się niesamowicie efektownie. Nie bójmy się także większej ilości poduszek ozdobnych na łóżku, idealnie dopełnią one miejsce relaksu.
Oświetlenie – wielu osobom mogłoby się wydawać, że nie jest to istotna kwestia w tworzeniu wymarzonej oazy spokoju. Wręcz przeciwnie, światło odgrywa tu kluczową rolę. Oprócz głównego źródła światła, warto postawić na oświetlenie dodatkowe – w postaci np. kinkietów. Najlepszym wyborem tutaj będą lampy z żarówkami o barwie ciepłej lub neutralnej.
Sypialnia na poddaszu
Takie wnętrze wbrew pozorom pomaga stworzyć przytulny kącik. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca ważne jest, aby zagospodarować je jak najlepiej. Idealnie sprawdzą się tutaj wszelkie szafy z drzwiami przesuwnymi robione na wymiar. Pokoje na poddaszu nie lubią ogromu dodatków. W tym wypadku najważniejszą rolę odgrywają właśnie kolory, tekstylia oraz oświetlenie.
Jaki styl w sypialni sprawdzi się najlepiej?
Styl skandynawski – styl który króluje w mieszkaniach idealnie sprawdzi się w tworzeniu miejsca do wypoczynku. Jasne wnętrze dopełniać będą wiklinowe dodatki i naturalne tkaniny. W tworzeniu harmonijnego miejsca idealnie sprawdzą się także elementy drewna.
Styl nowoczesny – styl nowoczesny w sypialni wcale nie oznacza, że musi ona być surowa i chłodna. Wnętrze utrzymane w szarej kolorystyce świetnie dopełni akcent w postaci dodatków w pastelowym kolorze, a jeśli nie lubisz otaczać się kolorami dobrze sprawdzi się też kolor biały.
Styl romantyczny – tutaj wszystko będzie obracało się w klimatach wzorów kwiatowych, delikatnych kratek oraz urokliwych koronek. Wszelkie pastelowe kolory i wiszące baldachimy nad łóżkiem – to wszystko, co stworzy nam niezwykle urokliwą, kobiecą sypialnię. Z pewnością idealnie sprawdzą się też rolety rzymskie w oknach.
Styl glamour – to właśnie tu idealnie sprawdzi się łóżko z tapicerowanym, miękkim zagłówkiem. Jeśli lubisz błysk możesz jak najbardziej postawić również na kryształowy żyrandol lub lustro w efektownej ramie które przy okazji optycznie powiększy przestrzeń.
Podsumowując, urządzenie małej sypialni tak, aby była ona zarówno funkcjonalna, komfortowa oraz klimatyczna to nie lada wyzwanie. Jednak mimo wszystko nie jest to zadanie nie do wykonania. Wystarczy nam do tego porządny plan, a jeśli nie sprostamy temu, zawsze można skorzystać z pomocy projektantów.