Niezależnie od tego, czy planujemy duże zmiany w mieszkaniu, czy raczej jedynie dekoracyjne, powinniśmy się do niego odpowiednio przygotować. Spontaniczne decyzje nie są tutaj wskazane. Może to przysporzyć nam wiele nerwów i stresu. Aby uniknąć chaosu, warto przed remontem przygotować szczegółowy plan działania, ponieważ wbrew pozorom to duże przedsięwzięcie logistyczne. Podpowiemy jak przygotować się do remontu mieszkania.
Plan remontu mieszkania powinien zawierać następujące kroki:
Przygotowanie planu remontu
- określ potrzeby i oczekiwania dotyczące remontu
- znajdź architekta wnętrz
- przygotuj projekt mieszkania, oraz zestawienie materiałów budowlanych oraz mebli. Jeżeli korzystasz z pomocy architekta wnętrz prawdopodobnie on zrobi Ci taką listę.
- określ budżet remontu i ustal listę priorytetów
- poszukaj odpowiedniego wykonawcy lub ekipy remontowej
Od czego zacząć remont mieszkania? Zanim przejdziesz do kupna materiałów i prac remontowych zaplanuj wszystko krok po kroku. Na samym początku watro określić potrzeby, czy remontujesz tylko kuchnię z salonem? Czy może robisz generalny remont z burzeniem ścian oraz przeróbkami elektrycznymi i hydraulicznymi. Jeżeli odpowiedziałeś sobie dokładnie już na te pytania znajdź architekta wnętrz, który stworzy dla Ciebie projekt. Nie odwlekaj tego punktu, gdyż dobrze zrobiony projekt wnętrz pomoże Ci określić budżet oraz czas trwania. Zapobiegnie on również spontanicznym decyzją, które finalnie mogą okazać się nie trafione. Architekta wnętrz zacznij szukać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ponieważ tworzenie złożonego projektu może mu zająć nawet ok 2 miesiące. Wybór wykonawcy to również coś, czego nie powinniśmy zostawiać na ostatni moment. Ekipa remontowa od wszystkiego czy pojedynczy specjaliści? Co wybrać? Zazwyczaj zatrudnienie fachowców zajmujących się jedną konkretną dziedziną wiąże się z mniejszymi kosztami, jednak współpracując z jedną firmą oszczędzisz sobie trudu i ewentualnych problemów do rozwiązania. Przed rozpoczęciem remontu, warto również sprawdzić z dużym wyprzedzeniem dostępność materiałów. Jeżeli zdecydujemy się na nietypowe rozwiązania, czas oczekiwania na np. konkretną płytkę może wynosić nawet kilka tygodni. Ta sama sytuacja dotyczy również drzwi, na które również będziemy musieli czekać. Warto więc sprawdzić czas oczekiwania na wszystkie niezbędne elementy, by nic nas nie zaskoczyło.
Przygotowanie mieszkania do remontu
- zabezpiecz meble i wyposażenie
- opróżnij pomieszczenia
Bardzo ważną kwestią, jest przechowywania mebli oraz rzeczy osobistych podczas remontu. Jeżeli planujesz całkowitą zmianę wystroju sprzedaj, oddaj lub po prostu wyrzuć niepotrzebne przedmioty. Jeśli jednak planujesz je pozostawić, znajdź firmę, która zajmuje się przechowywaniem rzeczy. Będziesz miał wtedy pewność, że nic nie zostanie uszkodzone podczas prac.
Prace rozbiórkowe
- usuń stare wyposażenie i elementy wykończenia
- wyburz zbędne ściany, usuń starą podłogę i drzwi
Jeżeli podczas remontu planujesz zburzyć lub postawić nowe ściany, oraz wprowadzać zmiany w instalacji elektrycznej oraz wodno kanalizacyjnej, już na tym etapie zastanów się nad rozwiązaniami, które będą pasować do twojego nowego układu mieszkania. Niezawodny na tym etapie będzie gotowy projekt naszego wnętrza, wykonany przez architekta. Dzięki niemu dokładnie będziemy mieli zaplanowane, które ściany trzeba wyburzyć, a które zostawić. Będziesz miał również dokładny rozkład instalacji elektrycznej stworzony na podstawie układów funkcjonalnych. Jeżeli uda Ci się już usunąć nienadające się do naprawy podłogi, tynki oraz ewentualnie- wykuć otwory na drzwi i okna przyjdzie czas na gipsowanie oraz malowanie pokoi.
Kolejne kroki oraz pozostałą cześć planu remontu znajdą Państwo w II części.