Aktualnie wzór „jodełki” dominuje w aranżacjach niezależnie od stylu, który dominuje we wnętrzu. W doskonały sposób wpisuje się zarówno w minimalistyczne jak i nowoczesne, a nawet loftowe wnętrza. Warto pamiętać, że bardzo dobrze będzie prezentować się w wyjątkowym i wyrafinowanym stylu Art. Deco. Jodełkę można położyć wzdłuż pomieszczenia, dodając przestronności lub w poprzek, dzięki czemu optycznie zmniejszymy wnętrze. Wszystko zależy od rozmieszczenia i planu danego wnętrza.
Różne wzory ułożenia
- Jodła klasyczna/parkiet klasyczny
Charakteryzuje się cięciem krótszych boków pod kątem 90 stopni. Sposób kojarzony z polskimi latami 70 i 80, wraca do aktualnych wnętrz. Jodła klasyczna to mnogość wzorów i nieograniczone możliwości tworzenia.
- Jodła francuska
Jej krótsze boki przycinane pod kątem 45 stopni, tworzą wspólnie układ o kącie 90 stopni. Ułożenie podłogi w taki sposób dodaje wnętrzu wytworności i elegancji.
- Jodła węgierska
Subtelność i stonowanie to słowa idealne opisujące ten wzór. Krótsze boki są przycięte pod kątem 60 stopni i tworzą układ o kącie 120 stopni. To zdecydowanie klasyczny i jednocześnie ponadczasowy wzór.
Główna dekoracja lub tło dla dodatków
Jeśli zdecydujemy się na wzór „jodełki” na podłodze, powinniśmy zastanowić się jaką rolę będzie ona spełniać. Możemy traktować ją jako dominujący element przyciągający wzrok, ale także jako tło dla mebli, oświetlenia i pozostałych elementów wyposażenia.
Należy pamiętać, że wzór parkietu klasycznego jest bardzo efektywny, a sposób ułożenia zwraca uwagę. Wybierając kolor drewna powinniśmy pamiętać, że drewno z wyrazistym usłojeniem może spotęgować ten efekt. Jeśli zależy nam na bezpiecznym rozwiązaniu i braku dominacji podłogi warto zdecydować się na naturalne kolory i wysokiej, stonowanej selekcji drewna.
Niezwykle efektownie prezentuje się jodła węgierska bądź parkiet klasyczny, złożony z szerokich elementów, nadając wyjątkowy efekt wnętrzu. Bez względu na to, jaki kolor podłogi wybierzemy, musimy wziąć pod uwagę to aby ani podłoga, ani styl w jakim projektujemy wnętrze nie zdominowały siebie nawzajem.
Nie tylko naturalne drewno
Płytki ceramiczne najbardziej kojarzą się z kuchnią, łazienką i przedpokojem. Jednak producenci oferują tak wiele rodzajów, że bez zastanowienia można nimi wykładać również podłogi i ściany w salonie, jadalni, pokoju dziennym, a nawet sypialni. Płytki drewnopodobne ułożone w jodełkę to świetna i trwała alternatywa dla parkietu i paneli podłogowych.
Drewnopodobne płytki w jodełkę umożliwiają połączenie ciepła stylu rustykalnego z niezwykłą trwałością i wodoodpornością. Nic dziwnego, że na rynku znajdziesz imitację niemal każdego rodzaju drewna w każdym możliwym odcieniu. Stworzysz we wnętrzu niezwykle swojski i przytulny klimat, używając płytek wyglądających jak postarzane klepki parkietowe. Drewnopodobne płytki położysz nawet tam, gdzie zastosowanie prawdziwego drewna na podłodze byłoby niepraktyczne lub ryzykowne.
Deski na podłogę ułożone we wzór jodełki to uniwersalny sposób na przemycenie do wnętrza odrobiny luksusu i elegancji – niezależnie od tego, jaki styl aranżacji wybierzemy. To ponadczasowy parkiet, możemy być więc pewni, że przez najbliższe lata nie wyjdzie z mody.