Meble kuchenne będą Ci służyć przez lata. W związku z tym zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, warto je dokładnie przemyśleć. Jaki kolor mebli kuchennych będzie najlepszy? Biała, a może czarna kuchnia? Meble o jasnych kolorach pasują do wszystkiego oraz nie przytłaczają wnętrza. Kuchnia z ciemnymi meblami ma z kolei wyjątkowy charakter , wpisuje się także w najnowsze trendy. Podjęcie decyzji nie jest łatwe, szczególnie jeśli kuchnia jest otwarta na salon, w takim przypadku przy jej urządzeniu musisz brać pod uwagę wystrój sąsiedniego pomieszczenia.
Zabudowa kuchenna, AGD oraz wykończenie wnętrza kosztują niemało, a poza tym w będą Ci służyć przez kilka, a może nawet – kilkanaście lat. Dlatego też wybór koloru mebli kuchennych nie powinien zależeć od sezonowej mody, lecz od Twoich stałych preferencji estetycznych.
Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze szafek kuchennych?
Po pierwsze warto zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia ,oraz rodzaj przestrzeni (kuchnia zamknięta czy otwarta). Następną ważną kwestią jest dostępność naturalnego oświetlenia, a także częstotliwość gotowania. Musimy zwrócić uwagę również na to, czy w domu mieszkają małe dzieci/ zwierzęta np. psy, czy lubisz sprzątać i robisz to regularnie.
Jasna kuchnia. Do jakich wnętrz ?
Biała, kremowa, czy jasnoszara zabudowa sprawdzi się wszędzie, ponieważ jasne meble kuchenne nie przytłaczają wnętrza i w każdym świetle wyglądają dobrze. Jeśli masz mały aneks kuchenny połączony z salonem lub osobną kuchnię z małym oknem skierowanym na północ, jasna kuchnia sprawdzi się idealnie. W przypadku, gdy pomieszczenie jest ciasne i słabo doświetlone, najlepszym wyborem będą białe zestawy mebli kuchennych na wysoki połysk. Fronty tego rodzaju odbijają światło, dzięki czemu wnętrze sprawi wrażenie przestronniejszego i jaśniejszego. Białe szafki sprawiają, że wnętrze wydaje się nie tylko większe, ale też czyste i schludne. Z drugiej strony na jasnych meblach nieco bardziej widać wszelkie zabrudzenia. Ciemne fronty kuchenne wyglądają stylowo i oryginalnie, natomiast białe szafki są bardziej uniwersalne, pasują zarówno do stylu minimalistycznego, jak nowoczesnego i wielu innych. Możesz do woli zmieniać dodatki, ponieważ jasne fronty tworzą udane zestawienie zarówno z ciemnymi, jak i pastelowymi czy neonowymi akcentami. Oczywiście jasna zabudowa kuchenna nie jest bez wad. Widać na niej zabrudzenia, rysy, krople wody, także odciski palców, w przypadku mebli na wysoki połysk.
Ciemne meble do kuchni, czy to dobry wybór?
Białe szafki to z pewnością bezpieczny wybór, natomiast dzięki ciemnej zabudowie kuchnia stanie się miejscem reprezentacyjnym i eleganckim. Ciemna zabudowa kuchenna to dobry wybór do mieszkania w stylu glamour, a także deco, ciemne szafki kuchenne ( zwłaszcza matowe i bezuchwytowe ) świetnie wpasują się we wnętrza w stylu industrialnym i minimalistycznym. Niestety istnieje również ciemna strona tego rozwiązania. Na czarnych meblach, zwłaszcza w wysokim połysku, widać kurz, odciski palców oraz krople wody. Ciemne meble kuchenne nie muszą być czarne, możesz zdecydować się także na antracyt, wenge lub okleinę imitującą rdzę – na meblach tego typu zabrudzenia nie będą rzucać się w oczy. Pamiętaj – ciemne szafki kuchenne wymagają odpowiedniego pomieszczenia. Kuchnia musi być przestronna z dostępem do jak największej ilości naturalnego światła, w przeciwnym razie zabudowa przytłoczy wnętrze. Warto również zwrócić uwagę na to, że ciemne kolory optycznie pomniejszają. Głębokie barwy mogą zupełnie nie sprawdzić się w małych aneksach i tzw. „ślepych kuchniach”.
Na co dodatkowo zwrócić uwagę podczas wyboru zabudowy kuchennej?
Przede wszystkim przemyśl kolory ścian w kuchni. Do ciemnej zabudowy kuchennej warto zastosować odcienie neutralne, które wprowadzą łagodny kontrast na przykład jasnoszary, szaro-beżowy, kremowy. Ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli Ci nieco złagodzić efekt wywołany przez ciemne fronty kuchenne, będzie wybranie mebli kuchennych w dwóch kolorach. Śmiało możesz zdecydować się na zestawienie ciemnego szeregu dolnego z górnymi szafkami w jasnym wybarwieniu. Taki krok gwarantuje Ci większą dowolność w kwestii doboru podłóg czy kolorów ścian, a także zyskasz efektowny, a przy tym nieprzytłaczający wnętrza wystrój.