Drewniana podłoga kojarzy się wielu ludziom z naturą, ale także z luksusem. Zazwyczaj są one wybierane ze względu na swoją długowieczność. Piękna deska może służyć nawet kilku pokoleniom domowników. Aby tak się stało, należy się o nią zatroszczyć.
Regularne sprzątanie
Podłogę drewnianą warto sprzątać na bieżąco, zwłaszcza w przypadku miejscowych zabrudzeń. Wskazane jest odkurzanie raz na tydzień, w razie potrzeby również umycie jej mopem (oczywiście środkami przeznaczonymi do pielęgnacji drewna!). Kurz, piasek czy wszelaki brud, który jest zbyt długo wdeptywany w powierzchnię podłogi, może stać się z czasem bardzo kłopotliwy do usunięcia, a tego chyba wolelibyśmy uniknąć 😉
Co za dużo to niezdrowo
Podstawowym błędem jest zbyt obfite zmywanie podłogi. Pamiętajmy, że drewno to materiał higroskopijny, pobierający wodę z otoczenia. Jeżeli do jej pielęgnacji będziemy używać zbyt dużej ilości płynów, drewno wchłonie część wilgoci i podłoga może się zdeformować.
Jak uniknąć ciemnienia drewna?
Każdy gatunek desek drewnianych zmienia kolor pod wpływem działania promieni słonecznych. Jest to proces naturalny i dzieje się to dopiero po jakimś czasie. Na ogół kolor drewna staje się ciemniejszy, a zmiany następują tym szybciej, im bardziej nasłonecznione jest pomieszczenie. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie drewna przed ciemnieniem jest lakierowanie. Lakier tworzy specjalną powłokę, która utrudnia promieniom słonecznym UV przedostawanie się do warstwy wierzchniej. Ponadto lakierowanie podkreśla naturalny wygląd drewna.

Pielęgnacja drewnianej podłogi, w zależności od środka którym jest pokryta
1. Olejowane podłogi odkurzamy, przecieramy mopem z użyciem środków przeznaczonych do pielęgnacji podłóg olejowanych. W pierwszych latach, raz na rok lub 2 lata użytkowania należy ponowić olejowanie.
2. Podłoga woskowana ogranicza się do odkurzania i umycia specjalnym środkiem do podłogi woskowanej.
3. Podłogę ługowaną należy również odkurzać i przecierać na mokro. Zaleca się zmywać ją wzdłuż włókien emulsją mydlaną, natomiast o podłogę ługowaną wykończoną olejem dba się tak samo jak o olejowaną.