Aranżacja pokoju dziecięcego daje nam duże pole do popisu, jednak nie jest to proste zadanie dla rodziców. Wnętrze powinno być praktyczne oraz rozwijać dziecięcą wyobraźnie. Mały człowiek powinien mieć w swoim pokoju przestrzeń na odpoczynek, zabawę oraz naukę. Ważnym aspektem jest również wiek dziecka, ponieważ inne potrzeby ma trzylatek a inne dziesięciolatek.
Ścianka wspinaczkowa
Domowa ścianka wspinaczkowa, sprawdzi się świetnie jako domowy plac zabaw. Dzieci uwielbiają się wspinać – na półki, okna, drzewa. Nie powinniśmy więc zabraniać im tego zajęcia, ale sprawić by mogły to robić w bezpiecznym miejscu. Wspinanie bardzo dobrze wpływa na motorykę, koncentrację na zadaniu oraz rozwój fizyczny. Uelastycznia stawy oraz ma dobre działanie na kręgosłup. Jest również idealnym sposobem na zaspokojenie potrzeby ruchu u dzieci. Ścianka wspinaczkowa jest ciekawym i nieszablonowym rozwiązaniem w dziecięcym pokoju. Na co jednak zwrócić uwagę, jeśli zdecydujemy się na taką zabudowę? Przede wszystkim, powinna być ona bezpieczna oraz dostosowana do wieku małego wspinacza. Należy również regularnie sprawdzać, czy uchwyty trzymają się mocno ściany a pod ścianką umieścić grubą matę, która w razie upadku malucha zamortyzuje go. Ścianka wspinaczkowa oprócz wypustek może być wyposażona dodatkowo w liny raz wkomponowana w resztę pokoju. Można umieścić na jej szczycie łóżko lub oddzielić nią przestrzeń w pokoju rodzeństwa.
Kreatywne wnętrze
Wnętrze pokoju dziecięcego może być praktyczne a przy okazji rozwijające wyobraźnię. Małe dzieci nie zwracają uwagi na stylowe połączenia kolorystyczne, praktyczność mebli czy dodatków. Chcąc dogodzić im jak najlepiej potrafimy można czasami przymknąć oko na te aspekty i stworzyć dla nich przestrzeń ich marzeń. Przykładowo na poniższej aranżacji użyto w tym celu tapety ze zwierzęcym motywem, co w połączeniu z wiszącym fotelem oraz linami wspinaczkowymi pozwala poczuć się naszemu dziecku jak w dżungli. Z kolei aby przenieść się do bajkowej krainy księżniczek możemy zdecydować się na wzorzyste fioletowo-różowe tapety, które idealnie połączą się z baldachimem i delikatnymi dodatkami.
Małe pokoje
Nie zawsze jednak mamy możliwość zapewnienia naszemu dziecku dużego pokoju. W przypadku małych przestrzeni warto zastosować kilka rozwiązań, które pozwolą nam zaoszczędzić trochę miejsca. Wybierzmy więc łóżko piętrowe zamiast zwykłego. Przestrzeń pod nim możemy zagospodarować wstawiając tam szafę na ubrania, szafki na książki, zabawki czy inne drobiazgi. Jeżeli zostanie nam trochę miejsca to nic nie stoi na przeszkodzie aby umieścić tam też biurko. Należy jednak zwrócić uwagę aby w pobliżu znajdowało się okno lub zadbać o odpowiednie oświetlenie tego miejsca. Wybierając łóżko standardowe możemy pomyśleć o zabudowie go, tak jak na poniższej aranżacji. Wyodrębnimy część sypialną od reszty pokoju a pokój zostanie wzbogacony o cenne miejsce do przechowywania.
Pokój na lata
Jeżeli nie planujemy szybkiego remontu i zmiany aranżacji wnętrz naszego mieszkania musimy znaleźć balans miedzy tym co podoba się naszemu dziecku teraz a tym, co może mu się spodobać za rok, dwa czy więcej. Warto będzie więc zdecydować się na stonowane wnętrza z dodatkami, które mogą być ponadczasowe lub które możemy bez wysiłku fizycznego i finansowego łatwo wymienić. Skupmy się więc na ciekawej tapecie, poduszkach w różnych kolorach czy łóżku w niestandardowym kształcie.