Istnieje powszechne przekonanie, że prace remontowe należy wykonywać tylko w okresie letnim. I tak faktycznie jest w związku z remontami wykonywanymi na zewnątrz. Przeszkodą jest niska temperatura i wysoka wilgotność powietrza. Jednak jeśli chodzi o remonty wewnątrz, można przeprowadzać je także zimą. Zimą temperatury znacznie spadają a wilgotność jest duża. Nie sprzyja to pracom remontowym, dlatego właśnie podczas remontu w okresie zimowym należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach.
Temperatura i wilgotność
Temperatura optymalna przy remoncie wewnętrznym powinna być utrzymywana na poziomie od 20 do 23 stopni Celsjusza. Powinna być utrzymywana na stałym poziomie we wszystkich remontowanych pomieszczeniach. Ściany powinny być suszone powoli i równomiernie. Nie zaleca się używania punktowego nagrzewania. Może to spowodować nierównomiernie wysychanie materiału, różnice kolorystyczne i złą jakość końcową.
Bardzo ważna jest także odpowiednia wilgotność. Jeżeli chodzi o wilgotność powietrza powinna być w granicach 40 do 70 procent. Podczas prac remontowych może wytwarzać się dodatkowa wilgoć. Można regulować ją przy pomocy osuszaczy i nawilżaczy powietrza.
Istotna jest także wilgotność podłoża, na którym będą wykonywane prace. Powinna ona być utrzymana na poziomie 5%. Wówczas mamy pewność, że nie pojawią się żadne problemy w związku z trwałością położonego materiału.
Bardzo istotne jest także wietrzenie pomieszczeń (nawet przy ujemnych temperaturach na zewnątrz). Pomoże nam to w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności powietrza, lecz jednocześnie nie można zapominać o temperaturze, aby w dalszym ciągu była utrzymana na równym poziomie. Trzeba uważać także na to by farba nam nie przymarzła.
Materiały – transport i przechowywanie
Należy pamiętać, że niektóre materiały, takie jak np.: farby, kleje, tynki czy też lakiery zmieniają swoje właściwości pod wpływem zmiany temperatury. Bardzo istotne jest nie narażanie tego typu produktów na długotrwałe zmienne temperatury (przy transporcie czy też przy przechowywaniu).
Podłogi – transport i montaż
Należy pamiętać, że po przewiezieniu do mieszkania podłóg drewnianych czy też paneli należy odczekać z ich montażem. Produkty te muszą mieć temperaturę otoczenia. Czasem trzeba odczekać z ich montażem nawet do 2 dni.
Remonty pod klucz w zimie wewnątrz mieszkań, domów można przeprowadzać pamiętając o wyżej wspomnianych kwestiach. Nie trzeba czekać z tego typu remontami do okresu letniego. Już zimą możemy się cieszyć z nowej aranżacji wnętrza.