Planując budowę domu, koncept wnętrz nowo kupionego apartamentu, czy remont mieszkania, musimy mieć dobry pomysł na finalny wygląd bryły budynku, czy też rozwiązania funkcjonalno – przestrzenne pomieszczeń. Jest to bardzo duża inwestycja, w której każda decyzja powinna być drobiazgowo przemyślana.
Projekt domu a wizualizacja – czym się różnią?
Te dwa terminy są często stosowane zamiennie, choć w rzeczywistości oznaczają dwie różne rzeczy.
Projekt domu to zestaw rysunków technicznych, które ukazują rzuty poszczególnych pomieszczeń z góry. Zawierają one zarówno rozmieszczenie każdego z pokoi, jak i układ funkcjonalny w ich wnętrzu.
Wizualizacja domu to obrazy, które przypominają zdjęcia prawdziwych pomieszczeń. Pokazują zaaranżowane przestrzenie wraz z doborem i rozmieszczeniem mebli, urządzeń i poszczególnych dodatków dekoracyjnych. Profesjonalnie wykonane wizualizacje dostarczają informacje nie tylko o właściwych rozwiązaniach, czy technicznych zawiłościach, ale przede wszystkim dają możliwość zobaczenia bryły i wnętrza wybranej inwestycji. Tylko wtedy mamy pewność, że budowa lub remont nieruchomości pójdą w kierunku, którego oczekujemy.
Samodzielny projekt czy pomoc specjalisty?
Nie każdy ma na tyle rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, aby dobrze wizualizować sobie to, co jest na kartce bądź w programie komputerowym do projektowania. W takiej sytuacji na pewno warto skorzystać z usług architekta wnętrz. Przy samodzielnym projektowaniu zdarza się tworzyć niefunkcjonalne wnętrza, które są po prostu nieergonomiczne i niekomfortowe w użytkowaniu. Problem dotyczy zwłaszcza kuchni i łazienek, ponieważ w tych pomieszczeniach wyjątkowo łatwo popełnić błąd. Trzeba pamiętać, aby wszystkie elementy stanowiły jedną całość. To kwestia zastosowanych materiałów, mebli, oświetlenia, kolorystyki czy dodatków. Co więcej, niektóre elementy mogą fantastycznie wyglądać osobno, ale kiedy zostaną połączone, to okazuje się, że kompletnie do siebie nie pasują i efekt mamy bardzo niespójny. Dlatego właśnie warto skorzystać z wiedzy specjalisty, który połączy funkcjonalność z estetyką i designem.