W każdym domu kluczowym miejscem jest salon, stanowi on swoistą wizytówkę mieszkania.
Inspiracje do jego urządzenia teoretycznie powinno znaleźć się szybko, jednak i tak wybranie tego właściwego stylu może sprawiać problemy. Nic dziwnego – to pomieszczenie stanowi centrum życia rodzinnego i powinno być dopasowane do potrzeb lokatorów. Ciekawa aranżacja salonu z pewnością umili nam spędzany w nim czas oraz pozytywnie zaskoczy całą rodzinę. Niestety, projektowanie wnętrz nie jest prostym procesem. W przypadku, gdy mamy mały salon, bardzo łatwo o nieścisłości czy nawet pomieszanie ze sobą różnych stylów. W efekcie otrzymamy przytłaczający miszmasz zamiast zjawiskowego wnętrza.
Pomysłów i wskazówek na aranżację przestrzeni można szukać w wielu miejscach, ale jak dopasować je do swoich możliwości?
Aranżacja salonu – na co zwrócić uwagę?
Zabierając się za samodzielną aranżację wnętrza, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka istotnych cech pomieszczenia:
- wielkość i wysokość aranżowanego salonu,
- rozmieszczenie elementów elektrycznych czy grzewczych,
- położenie okien w pomieszczeniu,
- strona, na którą wychodzą okna,
- piętro.
Jak widać, inspiracje muszą być wybierane na podstawie tego, jak została wybudowana cała nieruchomość. Bez uwzględnienia tych elementów nie możemy zabrać się za aranżację żadnego wnętrza. Najlepszym przykładem może być zakup efektownej meblościanki, która zakryje kaloryfer czy ograniczy dostęp do światła dziennego.
W pewnych stylach aranżacyjnych, konieczne jest pozostawienie okien bez dekoracji lub zastosowanie przejrzystych firanek, które zwiększą dopływ światła słonecznego do pomieszczenia. Dla mieszkających na parterze przy ulicy taka aranżacja wnętrza może okazać się bardzo problematyczna z powodu ciekawskich przechodniów. Wtedy najlepiej użyć żaluzji np. dzień noc.
Gdzie szukać inspiracji do salonu ?
Jeśli szukasz inspiracji do urządzenia niewielkiego salonu, warto wziąć pod uwagę:
- mieszkania znajomych, którzy również aranżowali mały salon,
- katalogi sklepów meblowych,
- blogi poświęcone aranżacji wnętrz,
Zapoznaj się dokładnie z wyznacznikami wybranego przez nas stylu aranżacji salonu. Jest to szczególnie ważne w przypadku wyposażania małego wnętrza, ale również w przypadku chęci wynajęcia lub sprzedaży mieszkania. Nie każdy najemca czy kupiec zachwyci się słabo wykonaną aranżacją, co może wpłynąć na szybkość procesu zbycia lub najmu lokalu.
Salon z kuchnią czy salon z jadalnią?
Ostatnim krzykiem mody jest aranżacja salonu z kuchnią lub jadalnią. Fachowo taki układ nazywa się kuchnią otwartą na salon. To najczęściej stosowany wzór w nowoczesnym budownictwie – zwłaszcza w przypadku niewielkich mieszkań. Deweloper od razu tworzy jedno pomieszczenie: salon z aneksem kuchennym. Rozdzielenie ich jest praktycznie niemożliwe przez ograniczoną ilość miejsca.
Można natomiast manewr ten wykonać w starym mieszkaniu w bloku czy kamienicy. Wystarczy usunąć ścianę dzielącą salon i kuchnię, by zyskać więcej przestrzeni.
ł
Zalety salonu z aneksem kuchennym
Połączenie ze sobą salonu z aneksem umożliwia nieco lepsze rozplanowanie miejsca. Mamy wtedy do aranżacji znacznie większą przestrzeń. Pamiętajmy, że kompletny rozdział salonu z aneksem kuchennym jest możliwy jedynie poprzez wstawienie ścianki działowej – a ta również zajmuje przestrzeń. Często wtedy kuchnia zostaje pozbawiona światła dziennego. Możemy również zastosować rozwiązania typu wyspa czy pół ścianka ze szkła. Pamiętajmy, że one również jednak zajmują sporo powierzchni w pomieszczeniu. Szklane ściany mogą być nieodpowiednie, jeśli w mieszkaniu znajdują się dzieci lub zwierzęta. Wyspa z kolei znacząco zmniejszy szerokość ciągów komunikacyjnych.
Podstawowymi zadaniami aranżacji wnętrz, w której salon z kuchnią stają się jednym, są:
- zwiększenie dostępnej w salonie z aneksem przestrzeni,
- możliwość gotowania i wspólnego spędzania czasu z rodziną,
- możliwość podjęcia gości w salonie z kuchnią i zapewnienia im poczęstunku bez ich opuszczania,
- uzyskanie lepszej kontroli nad dziećmi znajdującymi się w salonie z aneksem kuchennym,
- zminimalizowanie wyposażenia w mieszkaniu.
Odpowiednio aranżując salon z kuchnią, możemy wyeksponować te zalety jeszcze bardziej za pomocą ciekawych elementów dekoracyjnych. Może to być efektowne oświetlenie czy ozdobny okap. Niestety, musimy mieć świadomość, że oba wnętrza stanowią całość. Nie możemy pozwolić sobie na dwie różne aranżacje.
Salon z aneksem – wady rozwiązania
Niestety zaprojektowanie salonu z aneksem kuchennym ma też sporo wad, głównie funkcjonalnych. Należą do nich:
- roznoszenie się – nie zawsze przyjemnych – zapachów,
- konieczność utrzymania stałego porządku w strefie kuchennej – brudne naczynia nie sprzyjają relaksowi,
- rozprzestrzenianie się hałasu sprzętu kuchennego oraz „krzątania się” w czasie przygotowywania posiłków,
- dzieci i zwierzęta mają stały dostęp do kuchni.
Aranżując salon z aneksem, musimy spróbować wyeliminować powyższe niedogodności. Konieczny okazuje się zakup:
- wydajnego okapu,
- zmywarki,
- pojemnych szafek kuchennych,
- elementów zabezpieczających szuflady, szafki czy kuchenkę.
A może salon z jadalnią ?
Swoistym kompromisem wydaje się urządzenie salonu z jadalnią. Faktycznie, większość wad otwartego salonu z kuchnią znika, bo fizycznie kuchnia dalej pozostaje osobnym pomieszczeniem. Jednak otrzymywane tym rozwiązaniem zalety są zgoła inne. Nie musimy jeść posiłków z rodziną w pomieszczeniu, w którym gotowaliśmy. W trakcie ich spożywania możemy oglądać telewizję czy korzystać z innych sprzętów znajdujących się w pokoju. Naszych gości podejmujemy w wyznaczonym do tego miejscu.
Z tego też powodu warto traktować salon z jadalnią nie jako kompromis, ale całkowicie inne rozwiązanie, które zapewnia nam inne funkcjonalności. By jednak móc pozwolić sobie na taką aranżację, pomieszczenie główne musi być sporych rozmiarów. Zwróćmy uwagę, że poza standardowym wyposażeniem, do salonu z jadalnią musimy wstawić:
- stół jadalny,
- kilka krzeseł,
- dodatkowe oświetlenie.
Kącik kuchenny czy pokój dzienny – co najpierw zaplanować?
Przy tworzeniu projektu wnętrz, nasuwa się pytanie, czy najpierw zabrać się za aranżację salonu, czy kuchni. Nie ma jednej prostej odpowiedzi. Salon z aneksem kuchennym wymaga jednolitej koncepcji, dlatego najprościej skorzystać z gotowych zestawów mebli i wyposażenia dla tego typu pomieszczeń. Jeśli jednak chcemy projektować wnętrze sami, z pewnością lepiej dobrać akcesoria najpierw do strefy, która jest mniejsza. Z reguły będzie to aneks, choć nie zawsze.
W przypadku zakupu mebli i pozostałych elementów na zamówienie, optymalnie będzie rozpocząć od aranżacji salonu. Podobnie dzieje się z salonem z jadalnią – rozpocznijmy od strefy wypoczynkowej. Decydując się na wykonanie wyposażenia indywidualnie pod nasze wnętrze, mamy całkowitą dowolność w wyborze charakteru, wielkości czy kształtu. W aneksie kuchennym czy jadalni mamy o wiele mniej mebli niż w salonie. O wiele łatwiej i taniej jest wykonać szafki kuchenne pod wybraną ze sklepu kanapę, pufy, szafy i regały. Koszt wykonania już jednej sofy modułowej może okazać się bardzo spory.