Moda na skandynawski styl wciąż trwa w najlepsze. Tak urządzone wnętrza są proste i funkcjonalne. Styl rodem ze Skandynawii doskonale sprawdzi się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i w dużym domu. Żeby stworzyć wnętrze w skandynawskim klimacie wystarczy znać kilka zasad. Główne cechy skandynawskiego podejścia do aranżowania wnętrz to funkcjonalność rozwiązań, prostota i wykorzystanie naturalnych materiałów. Ważne jest optyczne powiększenie przestrzeni mieszkalnej poprzez zastosowanie jasnej kolorystyki pomieszczeń i minimalistycznego wystroju. Ograniczona ilość mebli i ich jak najbardziej użytkowe zastosowanie to kwintesencja stylu oraz przekonań Skandynawów.
Biel jako kolor bazowy
Skandynawskie wnętrza są jasne i widne. Ciepłe i pełne światła nawet w pochmurne, jesienne dni. Wszystko za sprawą bieli, która w skandynawskich wnętrzach dominuje. Biel jest bazą, którą uzupełniają kolorowe dodatki. Prawie zawsze ściany są białe. Bardzo często także deski podłogowe malowane są białą farbą. Biel optycznie powiększa i rozjaśnia wnętrza. Mieszkania stają się większe i czystsze. Oczywiście biel może być chłodna lub ciepła, często uzupełniona o stonowane barwy (czerń, szarości i beże) i często jeden intensywny, kontrastujący z całością kolor, np. żółty.
Naturalne materiały
Aranżacje muszą być przede wszystkim praktyczne, estetyczne, ale też bezpretensjonalne i komfortowe. Istotne są akcenty naturalne, takie jak drewniana podłoga, szorstki kamień, wiklina, a w dodatkach do wystroju bawełna, len, wełna, pledy o grubym splocie, juta. Ze względu na pragmatyzm Skandynawów bardzo istotna jest dostępność materiałów i ich cena.
Wygoda, komfort i porządek
Dom urządzony w stylu skandynawskim ma mało zakamarków, w których może gromadzić się kurz. Łatwo w nim utrzymać porządek i dostosować standardy higieniczne na przykład do małych dzieci lub alergików. Co więcej, ekologiczne surowce są wdzięcznymi materiałami do czyszczenia i nie wymagają zakupu specjalistycznych środków chemicznych. Styl skandynawski to nie tylko zamiłowanie do minimalizmu i jasnych, naładowanych pozytywną energią wnętrz. Duży wpływ na popularność tych rozwiązań ma ich praktyczność.
Miękkie tkaniny
Czystość i lekkość formy, które daje upodobanie do minimalizmu, nie oznacza bynajmniej, że domy Skandynawów są ascetycznie puste. Wręcz przeciwnie, wszystko ze sobą dobrze współgra, a pomieszczenia mają przyjazny i ciepły charakter. Dużą zasługa tej równowagi jest oczywiście zamiłowanie do naturalnych tkanin i dodatków. Mile widziane są przytulne koce i poduszki, które doskonale uzupełniają przestrzeń, tworząc niesamowity klimat.
Proste formy
W skandynawskich wnętrzach królują proste formy. Meble powinny być proste lub o organicznych kształtach nawiązujących do natury. Skandynawskie meble są najczęściej wykonane z jasnego drewna. Często maluje się je na kolor biały bądź szary. Skandynawskie wnętrza nie są zagracone – nie ma tu meblościanek, wielkich dywanów, wykładzin, witrynek, szafek i szafeczek. Liczy się umiar. Odpowiednio dobrane dodatki stworzą przytulny klimat wnętrza.