Witamy ponownie! W poprzedniej części tego artykułu poznałeś czym charakteryzuje się styl skandynawski, rustykalny, industrialny oraz glamour. Jeśli nadal jesteś poszukujesz stylu, który w pełni oddaje Twój charakter zapraszamy do lektury.
Styl prowansalski
Styl prowansalski to bardziej elegancka odmiana aranżacji rustykalnej. Przykładowe dodatki, jakie można spotkać w przestrzeniach urządzonych w ten sposób to: ażurowe regały i półki ścienne, białe meble oraz sprzęty AGD i RTV, białe pojemniki na przyprawy, ceramiczne doniczki na rośliny, drewniane lampy, drewniane stojaki na wino, duże zegary ścienne, haftowane poszewki, lampiony i świeczniki, postarzane ramki na zdjęcia, pościele w motywy kwiatowe, schodkowe kwietniki, szafki nocne z lustrami, wysokie drewniane komody i kredensy oraz zasłony z koronkowym wykończeniem.
Cechy charakterystyczne dla tego stylu to przede wszystkim ludowa ornamentyka, haftowane i ceramiczne ozdoby. Kwiaty w różnych miejscach w domu, suszone lub sztuczne. Meble wykonane z naturalnego drewna, utrzymane w stylu Belle Epoque, naturalny kamień na podłodze, roślinne motywy na ścianach i dekoracjach. Cechą wyróżniającą jest również sielskość połączona z elegancją i minimalizmem. Stonowana paleta barw, najczęstsze połączenia to biel i lawenda, mile widziane są także Styl art déco
Styl art déco nawiązuje do minionych epok, a jednocześnie bazuje na nowoczesności. Jest elegancki, ale także przytulny. Art déco wygląda nieco jak ugrzecznione glamour – podstawą jest stonowana kolorystyka, łączenie ze sobą antyków i nowoczesności oraz starannie dobrane dodatki, które podkreślają luksusowy charakter wnętrz.
Cechy charakterystyczne dla tego stylu to przede wszystkim geometryczne kształty, najlepsze jakościowo materiały – chromowana stal, egzotyczne drewno, marmur, skóra, srebro, złoto. Parkiet lakierowany na wysoki połysk, ponadczasowa elegancja, stonowana kolorystyka – biele, szarości, beże oraz czerń. Wyróżnia się tutaj zestawienie razem antyków i nowoczesnych dodatków a także zastosowanie ciepłych pasteli oraz różnych odcieni kolorów piaskowych i kremowych.
Styl nowoczesny
Styl nowoczesny, inaczej modernistyczny powstał z myślą o osobach, które cenią sobie minimalizm. Przykładowe dodatki, jakie można spotkać w przestrzeniach urządzonych w ten sposób to: ażurowe krzesła, najlepiej wykonane z metalu. Czarno-białe zdjęcia oraz grafiki na ścianach, długie i gładkie zasłony, dywany o jednolitej fakturze. Minimalistyczne lampy (np. nawiązujące do stylu loft), poduszki w kolorach kontrastujących z barwami na ścianach i podłogach oraz zegary o niewielkich rozmiarach.
Styl nowoczesny charakteryzuje się brakiem bibelotów oraz niepotrzebnych dodatków. Pamiętaj o jednolitej fakturze tapet, dywanów, poduszek oraz koców. Postaw na Gładkie powierzchnie ścian i podłóg. Wyróżniają się również proste kształty oraz geometryczne wzory, rośliny doniczkowe zamiast nadmiernej ilości ozdób. Wszechobecna jest tutaj biel, najczęściej zestawiona z naturalnym drewnem lub designerskimi meblami wykonanymi z metalu.
Styl minimalistyczny
Styl minimalistyczny stawia na przestronność, spokój i harmonię. Przykładowe dodatki, jakie możesz spotkać w przestrzeniach urządzonych w ten sposób to: czarne lub białe sprzęty AGD i RTV, lampy w niewielkich rozmiarach (mające zastosowanie praktyczne, a nie dekoracyjne). Minimalistyczne obrazy lub czarno-białe zdjęcia na ścianach, rośliny doniczkowe (nie należy przesadzać z ich ilością). Często spotykane są tutaj szafki oraz schowki w dużych ilościach,w których można pochować sprzęty kuchenne oraz przedmioty codziennego użytku.
Cechy charakterystyczne dla stylu minimalistycznego to brak zbędnych dekoracji. Postaw na rośliny doniczkowe w roli ozdób, np. monstery lub fikusy. Styl minimalistyczny to duża przestrzeń, możesz spotkać się z tzw. open space. Charakterystyczne są również gładkie powierzchnie. Meble w stonowanej kolorystyce – szare, białe, kremowe, jednolite lub z ciemnym obramowaniem. Pomieszczenia są aranżowane tak, aby można było w nich wypoczywać oraz pracować. Stonowana kolorystyka (biel, szarości, beże).
Styl vintage
Styl vintage to propozycja dla osób, którym zależy na uzyskaniu intrygującego połączenia tradycji z rewolucją. Miłośnicy tej aranżacji zwykle wyznają trend zero waste, czyli życie w taki sposób, aby generować jak najmniej odpadów. Ważną rolę odgrywają meble pochodzące z drugiej ręki, odnawiane tak, że dosłownie odzyskują duszę. Charakterystyczne dodatki to także postarzane metalowe dekoracje, ekstrawaganckie bibeloty oraz sentymentalne pamiątki po dziadkach.
Styl vintage charakteryzuje się przede wszystkim motywami oraz kształtami sprzed lat. Nowoczesnością zestawiona z meblami oraz dekoracjami z lat 50., 60., 70, a także stonowaną paletą barw.
Przykładowe dodatki, jakie możesz zastosować to: antyki, ciekawe przyrządy i zabawki (np. barometr lub koń na biegunach), drabiny dekoracyjne, dywany o jednolitej fakturze, figurki wykonane z mosiądzu, lustra oraz zegary nawiązujące wyglądem do dawnych lat, obrazy metalowe, patery na owoce i ciasta, starodawne klamki, dzwonki do drzwi oraz wieszaki na ubrania.
Być może stoisz przed nie lada wyzwaniem, jakim jest urządzenie własnego mieszkania lub domu. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł ułatwi Ci poszukiwania stylu aranżacji wnętrz, który najbardziej oddaje Twój charakter. Powodzenia! 🙂