Być może stoisz przed nie lada wyzwaniem, jakim jest urządzenie własnego mieszkania lub domu. Zastanawiasz się jak dobrać dodatki, kolory oraz materiały wykończeniowe, tak aby aranżacja wyglądała spójnie i oryginalnie? Przed podjęciem decyzji poznaj najpopularniejsze style wnętrz i zainspiruj się do przeprowadzenia rewolucji w swoim mieszkaniu lub domu.
Style wnętrz – który pasuje do Ciebie najbardziej ?
Style aranżacji wnętrz oraz jego wykończenie to tematy, które interesują każdego, kto planuje urządzić lub też wyremontować dom albo mieszkanie. Jeśli nazwy takie jak art déco, styl industrialny, czy też vintage niewiele Ci mówią, zapoznaj się z naszym artykułem. Przedstawiamy w nim najpopularniejsze style aranżacji wnętrz. Po lekturze z łatwością dobierzesz odpowiednie meble, kolory oraz dodatki, które najbardziej pasują do Twojego charakteru.
Najmodniejsze style wnętrzarskie
Zanim dowiesz się, co charakteryzuje poszczególne style aranżacji wnętrz, warto wspomnieć, które z nich są obecnie najpopularniejsze. Zdecydowanie najmodniejsze oraz najbardziej ponadczasowe to: styl skandynawski oraz styl klasyczny. Natomiast jeśli chodzi o bardziej nowoczesne aranżacje, dominują: styl minimalistyczny i styl industrialny. Pamiętaj, to, że coś jest obecnie na czasie, nie oznacza jednak, że musisz dokonać selekcji pomiędzy tymi kilkoma stylami, do wyboru jest znacznie więcej opcji!
W pierwszej części naszego artykułu skupimy się na przybliżeniu Ci czym charakteryzują się styl : skandynawski, rustykalny, industrialny oraz glamour. Po lekturze nie będziesz mieć najmniejszych problemów z odróżnieniem od siebie dodatków do poszczególnych wystrojów.
Styl skandynawski
To jeden z najpopularniejszych stylów w architekturze. Cieszy się on powodzeniem zarówno u starszych, jak i młodszych pokoleń. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym się charakteryzuje warto zainspirować się aranżacjami pochodzącymi z Danii, Norwegii, Szwecji oraz Finlandii. Decydując się na zaaranżowanie swojego mieszkania lub domu właśnie w stylu skandynawskim możesz mieć pewność, że będzie ono wyglądało schludnie, minimalistycznie i elegancko, a jednocześnie przytulnie. Posiadacze mieszkania o niewielkiej powierzchni dzięki zaaranżowaniu wnętrza w stylu skandynawskim uzyskają efekt optycznego powiększenia przestrzeni.
Istnieje kilka odmian stylu skandynawskiego. Duński charakteryzuje się subtelnymi barwami oraz fantazyjnymi, romantycznymi detalami. We wnętrzach często stosuje się przełamania, np. poprzez dodatki w kolorze niebieskimi, granatowym, różowym lub fioletowym. Tymczasem styl skandynawski fiński bazuje na bieli i jej kontraście z czernią, brązem lub grafitem. Cechują go surowe materiały, minimalizm oraz geometryczne wzory i kształty.
Styl skandynawski szwedzki jest jeszcze bardziej surowy. Przeważa w nim biel oraz jasne drewno, a także brak zbędnych dekoracji. Przestrzeń jest dobrze oświetlona, często mieszkanie ma charakter open space. Tymczasem ostatnia odmiana, norweska stawia na chłodną kolorystykę i harmonię. Na ścianach i podłogach dominuje biel, szarości i czerń, jednocześnie wnętrza są dość przytulne. Mile widziane są meble wykonane ze szlachetnego drewna lub wyścielone skórą, a także miękkie tkaniny.
Styl skandynawski cechuje się przede wszystkim brakiem zbędnych zdobień i prostymi formami, a także naturalnymi materiałami, meblami z naturalnego drewna, obiciami z tkanin, takich jak len, wełna oraz bawełna. Królują tu stonowane kolory na ścianach, podłogach i meblach – najczęściej biel w połączeniu z szarością, beżem lub czernią.
Jeśli zastanawiasz się, jakie dodatki zastosować we wnętrzu w stylu skandynawskim zdecyduj się na kosze z wikliny do przechowywania rzeczy, makramy, miękkie poduszki i koce wykonane z naturalnych materiałów oraz lampy o opływowym lub zaokrąglonym kształcie.
Styl rustykalny
Styl rustykalny pochodzi od angielskiego słowa rustic, które oznacza swojski. Ten styl aranżacji wnętrz charakteryzuje się przede wszystkim powrotem do natury. Detale wielu z nas przypominają o dzieciństwie spędzonym na wsi, z dala od nowoczesnych technologii i zgiełku miast.
Styl rustykalny cechuje się jasnymi kolorami na podłogach, ścianach i meblach. Meble zwykle są celowo postarzane, tak aby wyglądały na nadgryzione zębem czasu. Bardzo ważne są tutaj naturalne materiały takie jak kamień oraz drewno, najlepiej z widocznymi słojami.
Jeśli planujesz wnętrze w stylu rustykalnym zastosuj ludowe dekoracje takie jak poduszki lub koce z folklorystycznymi wzorami. Nie zapomnij o naturalnych dodatkach takich jak polne kwiaty w wazonach, zioła i warkocze czosnku w kuchni, upięcia do zasłon wykonane z liny. Możesz postawić również na ozdobne pojemniczki na przyprawy, wiklinowe krzesła i kosze oraz zegar imitujący plaster drewna.
Styl industrialny
Styl industrialny, zwany inaczej loftem powstał wskutek zagospodarowania opuszczonych fabryk i magazynów przez bohemę artystyczną. Dodatki, które często łączone są z tym stylem to: ażurowe regały wykonane z metalu, drewniane kwietniki z metalowymi detalami, heksagonalne lustra, metalowe półki na przyprawy, marmurowe zegary, minimalistyczne obrazy i zdjęcia na ścianach oraz rośliny doniczkowe, lasy w słoikach lub sukulenty.
Styl industrialny charakteryzuje się przede wszystkim czarnym sprzętem RTV i AGD, deskami z egzotycznych gatunków drewna, z widocznymi słojami, dużymi oknami. Króluje tu minimalizm i surowy charakter, na ścianach i podłogach dominują materiały takie jak cegła, beton, szkło, kamień i postarzany metal. Często spotykane są również odsłonięte elementy betonu, stali i instalacji. Styl industrialny stosowany jest przeważnie w sporych przestrzeniach. Charakterystyczne są również przemysłowe meble i dodatki, sztuczne oświetlenie (metalowe lampy lub gołe żarówki zamiast lamp), a także tapety w stonowanych kolorach (biel, szarości, beże) oraz wysokie sufity.
Styl glamour
Glamour to jeden z najbarwniejszych stylów we wnętrzach. Przestrzenie urządzone zgodnie z tą ideą cechuje przepych, blichtr i luksus. Aranżacja kojarzy się z Hollywood i rzeczywiście, wielu celebrytów zainspirowało się dekoracjami wprost z planu zdjęciowego i czerwonego dywanu, by urządzić w ten sposób swoje rezydencje.
Styl glamour cechuje bogata paleta barw na ścianach i podłogach: fiolet, róże, złoto, srebro, czerń, czerwień, fuksja, granat, biel, błękit, szmaragdowa zieleń. Przede wszystkim przepych – połyskujące meble i dodatki, nierzadko wysadzane kryształkami, a także złote lub srebrne wykończenia mebli. Przykładowe dodatki, jakie możesz zastosować to: duże lustra, kryształowe żyrandole, lampy ze zdobieniami, lustrzane tacki, pikowane sofy i kanapy, porcelanowa zastawa stołowa oraz zdjęcia na ścianach, nawiązujące do starych filmów.
Urządzanie mieszkania lub domu jest znacznie prostsze, gdy zamiast przypadkowych elementów wybierane są meble oraz dekoracje o jednym, spójnym charakterze, zgodne z konkretną aranżacją. Który z wymienionych stylów wnętrz jest Ci najbliższy? Jeśli jesteś fanem minimalizmu, a jednocześnie zależy Ci na tym, aby wnętrze było przytulne, zdecyduj się na styl skandynawski. Gdy uwielbiasz wiejską sielankę i życie w zgodzie z naturą, postaw na wnętrze w stylu rustykalnym. Lubisz surowe materiały i nowoczesność? Wypróbuj loft. Natomiast kiedy preferujesz luksus, nie bój się zastosować dodatków glamour. Jeśli nadal poszukujesz stylu, który najbardziej oddaje Twój charakter w kolejnym artykule przedstawimy kilka kolejnych propozycji 🙂