Aranżacja łazienki oraz wybór wanny to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć inwestor. Chcesz stworzyć przytulny pokój kąpielowy z wanną wolnostojącą, a może interesuje Cię nowoczesna wanna zabudowana? Pamiętaj, że odpowiednio dobrana wanna może być doskonałym, dekoracyjnym zwieńczeniem aranżacji łazienki. Żeby tak się stało, warto dopasować ją nie tylko do stylu pomieszczenia, ale też jego wielkości i naszych preferencji.
Wolnostojące wanny są bardziej pożądane. W ostatnich latach są bardzo popularne, ponieważ są nie tylko wspaniałe, ale w większości są przeznaczone dla osób, które chcą cieszyć się kąpielą. Stanowią one wyrazisty wzór w pomieszczeniu i mają niewiarygodną różnorodność kształtów i rozmiarów, co pozwala dostosować styl łazienki.
Z drugiej strony, istnieją praktyczne zalety wanny przeznaczonej do zabudowy, zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach, w których mieszka wielu z nas. Po prostu lepiej pasują do większości łazienek i często są łatwiejsze w czyszczeniu.
Wanna wolnostojąca
Ten rodzaj wanien będą pasować głównie do dużych powierzchni. Chociaż nikt nie powiedział, że wanna wolnostojąca będzie źle komponowała się w mniejszej łazience. Przy wyborze wanny wolnostojącej należy pamiętać o tym, że to ona gra główną rolę w łazience. Cała aranżacja powinna wtedy opierać się właśnie o ten element. Jedną z głównych zalet wanny wolnostojącej jest fakt, że to bardzo designerski produkt, który może być wykonany z różnych materiałów np. z miedzi, kamienia czy drewna. Dzięki możliwościom materiałów, z których wykonana jest wanna, łazienka będzie zyskiwać inny charakter.
Montaż
Żeby użytkowanie wanny wolnostojącej było w pełni bezpieczne, należy zadbać o jej odpowiedni montaż. Bardzo istotne jest odpowiednie rozplanowanie instalacji wodnej – zarówno rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę, jak i odpływ kanalizacyjny powinny znajdować się w posadzce. Zamocowanie wanny powinno przebiegać zgodnie z instrukcją producenta – inaczej odbywa się to w przypadku modeli z nóżkami i bez. Montaż należy rozpocząć od wypoziomowania nóżek przy pomocy poziomicy z libellą, a następnie przytwierdzenia podpór do posadzki. Są one ukryte w zintegrowanej obudowie, a w przypadku wanny z ozdobnymi nóżkami – znajdują się wewnątrz nich. Po zamontowaniu syfonu z uszczelkami należy ustawić wannę w miejscu docelowym, uszczelnić odpływ silikonem, a następnie napełnić ją wodą, żeby sprawdzić szczelność.
Baterie
Osoby decydujące się na zakup wanny wolnostojącej powinny też zwrócić szczególną uwagę na armaturę. Na rynku dostępne są wysokie baterie instalowane w posadzce, modele nawannowe, a także armatura montowana do ściany. Bateria powinna być także dobrana do stylu, w którym utrzymana jest łazienka. W przypadku wanien retro warto postawić na dekoracyjne słuchawki, produkty mosiężne czy modele z chromowanymi kurkami. Dzięki odpowiednich dodatkom łazienka zyska niezwykły klimat, a jej centralnym elementem stanie się oryginalna wanna wolnostojąca. Aranżacjedostępne w katalogach wnętrzarskich pozwolą na stworzenie przytulnego buduaru, w którym codzienne zabiegi pielęgnacyjne stają się luksusowym rytuałem.
Wady i zalety
Wanny wolnostojące są niezwykle przyjemne w aranżacji. Oznacza to, że dostępne na rynku egzemplarze ze względu na swoje różnorodne formy i kolory bez trudu wpasują się w dowolną stylistykę. Wanna wolnostojąca będzie zatem znakomitym wyborem do łazienek współczesnych, glamour, vintage, czy też urządzonych w tradycyjny sposób. Ogromną zaletą są również wyjątkowe walory estetyczne – dzięki wannie wolnostojącej nasze wnętrze nabierze luksusowego, eleganckiego charakteru.
Czy wanna wolnostojąca ma wady? Zanim zdecydujemy się na ten rodzaj armatury łazienkowej, powinniśmy pamiętać, że potrzebuje ona większej przestrzeni, najlepiej, aby było to 10-15 m2. Oczywiście na rynku są również dostępne modele stworzone z myślą o niewielkich łazienkach, jednakże wtedy, najprawdopodobniej nasza wanna będzie ustawiona tuż przy ścianie.Wanny wolnostojące są również droższe, aniżeli ich odpowiedniki w zabudowie. Mogą być również trudniejsze w utrzymaniu czystości, ponieważ musimy dbać o całą przestrzeń wokoło. Dotyczy to w szczególności wanien na nóżkach, utrudniających usuwanie zgromadzonego pod spodem kurzu i brudu. Wanna wolnostojąca ulokowana w centrum łazienki wyklucza także możliwość montażu prysznica. Będzie to zatem minus dla osób, które lubią korzystać z obu rozwiązań naprzemiennie.
Wanna w zabudowie
Ogromna liczba wersji wanien do zabudowy sprawia, że można dopasować je do praktycznie każdej łazienki. Chociaż można pokusić się o stwierdzenie, ze pomieszczenia o metrażu około 4m2 lepiej wyposażyć w kabiny prysznicowe. Na rynku można znaleźć wanny do zabudowy o różnych kształtach – kwadratowe, owalne czy półokrągłe narożne. Łazienka z wanną zabudowaną pozwala na stworzenie dodatkowego miejsca do przechowywania. Do tego typu wanny można zamontować parawan nawannowy, który będzie doceniony przez miłośników szybkich pryszniców. Zabudowana wanna sprawdzi się w dość niewielkich łazienkach, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Już na etapie projektu łazienki widać będzie ile zajmie wanna zabudowana, co wokół niej można postawić, tak by dobrze zagospodarować całą przestrzeń.
Montaż
Do zabudowania wanny można wykorzystać płyty G-K lub bloczki z betonu komórkowego. Na rynku dostępne są także plastikowe obudowy wanien, których montaż jest bardzo prosty i poradzi sobie z nim każdy – nie trzeba korzystać z pomocy fachowców. Najpierw należy wypoziomować nóżki, a następnie zainstalować uchwyty montażowe oraz przykręcić zaczepy do ściany. Po założeniu obudowy przestrzeń między wanną a ścianą uszczelnia się silikonem. Zabudowa wanny akrylowej wymaga zastosowania stelażu styropianowego, który poprawi izolację akustyczną i cieplną – dzięki temu woda będzie wolniej stygnąć.
Wady i zalety
Pomimo rosnącego zainteresowania modelami wolnostojącymi, wanny zabudowane nadal są chętnie wybierane. Przemawia za nimi przede wszystkim niski koszt. Łatwiej też utrzymać w czystości przestrzeń wokół wanny – modele zabudowane nie mają trudno dostępnych zakamarków. Atutem jest również możliwość optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni w kątach łazienki – wystarczy wstawić wannę narożną. Ciekawym rozwiązaniem jest wanna z płaskim dnem, która pozwala zarówno na relaksującą kąpiel, jak i orzeźwiający prysznic.
Modele zabudowane mają też wady – jeśli chcemy je wymienić musimy liczyć się z koniecznością skuwania płytek, co generuje bałagan w pomieszczeniu.