Przedpokój, korytarz, przedsionek – to miejsce, które wbrew pozorom pełni ważną rolę. Jest wejściem do naszego mieszkania, tutaj witamy nadchodzących gości, którzy mimowolnie zaczynają oceniać naszą przestrzeń. To w pewien sposób miejsce, które jest od razu oceniane. Dobrze jest więc, by aranżacja przedpokoju wpłynęła na jak najlepsze pierwsze wrażenie. Jak urządzić przedpokój, aby pasował do wystroju każdego wnętrza? Wszystko zależy od jego powierzchni, a także wielu innych aspektów.
Najważniejsza jednak, o czym trzeba pamiętać, aranżując przedpokój, jest jego funkcjonalność. Powinien zapewniać komfortowe wejście do domu. Ważna jest jego wielkość i umeblowanie. Najwięcej kłopotów sprawia urządzenie małego i ciemnego przedpokoju w bloku. Powinno się w nim znaleźć miejsce na szafę, wieszak, buty i parasole. Wielkość przedpokoju powinna pozwalać wygodnie zdjąć i powiesić płaszcz, odłożyć torbę i klucze na swoje miejsce. Dobrze, żeby znalazł się tam mebel z blatem, na którym można odłożyć zakupy lub korespondencję. W przedpokoju nie tylko sami wchodzimy do domu. Przydatnym elementem jest ławeczka lub miękkie siedzisko, na którym usiądziemy przy zakładaniu lub zdejmowaniu butów.
Otwarta przestrzeń
Obecnie panuje tendencja do otwierania i łączenia pomieszczeń oraz ich funkcji w aranżacji wnętrz. Otwarty przedpokój połączony z holem, korytarzem i salonem może przestać być tylko użytkowy i nabrać charakteru reprezentacyjnego. Pięknie witać domowników i gości. Otwarty przedpokój to także dobre rozwiązanie na powiększenie przestrzeni w małym mieszkaniu. Trzeba tylko pamiętać, by kolory, materiały wykończeniowe oraz meble pasowały do stylu aranżacji całego wnętrza strefy dziennej. Jeśli całe mieszkanie jest urządzone klasycznie, z dominacją drewna, to w przedpokoju powinny się znaleźć meble w podobnej stylistyce. Z kolei do nowoczesnego, kolorowego mieszkania nie będzie pasował przedpokój urządzony tradycyjnymi, zdobionymi meblami. Do takiego wnętrza lepiej wybrać proste meble.
Oświetlenie
Nie ma nic gorszego niż wchodzenie do domu przez ciemny przedpokój. Jeśli nie ma w nim miejsca na okno elewacyjne, wybierzmy drzwi wejściowe z elementem doświetlającym w skrzydle albo bocznymi naświetlami. Jeśli przedpokój jest zamknięty, to drzwi prowadzące do holu powinny być przeszklone, żeby również zapewnić dopływ światła. Fragment ściany w przedpokoju można zrobić przeszklony, dzięki temu wpuścimy do wnętrza sporo światła.
Dekoracje
Przed wyjściem z domu dobrze jest się przejrzeć, więc lustro to nieodzowny element wyposażenia przedpokoju. Dzięki jego zdolności odbijania widoku możemy wizualnie powiększyć ciasny przedpokój. Jeśli obok lustra w przedpokoju lub nad nim powiesimy kinkiet lub dwa, światło emitowane przez żarówki nawet niewielkiej mocy rozświetli pomieszczenie. Lustro wiesza się na ścianie prostopadłej do drzwi wejściowych. W wersji oszczędnej może być umieszczone na skrzydle drzwi szafy w przedpokoju. W długim wąskim przedpokoju lepiej jest powiesić lustro na dłuższej ścianie (poprawi to proporcje wnętrza). Lustra można też umieścić obok lub naprzeciwko siebie – stworzą wrażenie głębi w aranżacji przedpokoju.
Meble
W urządzaniu przedpokoju ważne jest dobre rozplanowanie przestrzeni i jego funkcjonalne umeblowanie. Blisko wejścia powinna znaleźć się szafa na tyle duża, żeby móc tam pomieścić okrycia wierzchnie domowników używane na co dzień. Zwykle jest to szafa dwudrzwiowa. Zabudowana od podłogi do sufitu może mieć także szuflady na przybory do pielęgnacji butów oraz półki na kapelusze, czapki, szaliki, rękawiczki. Najwyższe półki mogą pomieścić rzadko używane torby podróżne, sprzęt rekreacyjny lub sportowy. Obok szafy w przedpokoju dobrze jest mieć odkryty wieszak, na którym odwiesimy mokre płaszcze, żeby wyschły, albo okrycia gości. W przedpokoju trzeba koniecznie wygospodarować miejsce na szafki na buty. Może być to pojemna ława z blatem na wierzchu, siedząc na którym wygodnie zmienimy obuwie. Innym rozwiązaniem, polecanym szczególnie do małego przedpokoju, są płaskie szafki na buty, które nie zajmują dużo przestrzeni podłogi, lub tradycyjna komoda wyposażona w drążki, na których oprzemy obuwie.
Kolory
Projektanci wnętrz często stosują rozwiązania, które pozwalają optycznie wyrównać proporcje. Jednym z nich jest wykorzystanie jasnych kolorów. W tej roli doskonale sprawdzi się biel – ten kolor jednocześnie rozjaśni wnętrze. Aby ożywić całość, można postawić na ścianę z cegły, dzięki czemu wąski korytarz w domu wyglądać będzie ciekawiej.
Aranżacja przedpokoju jest sporym wyzwaniem dla osób, które planują remont domu albo kupiły właśnie nowe mieszkanie. Urządzenie domowego korytarza może przyprawiać o zawrót głowy i być nie lada wyzwaniem. Całe szczęście nie brakuje kreatywnych pomysłów oraz ciekawych inspiracji. Przedpokój to jedno z najważniejszych pomieszczeń, które goście widzą zaraz po otworzeniu drzwi wejściowych. Projektowanie i wybór oryginalnych elementów nie musi być skomplikowanym zadaniem. Pod warunkiem, że mamy sprecyzowane oczekiwania, co do końcowego efektu. Pamiętajmy, że mniej znaczy więcej! Zagracona przestrzeń może jedynie wyglądać chaotycznie i sprawiać wrażenie ogólnie panującego bałaganu.