Styl boho czerpie inspiracje z odległych kultur i krajobrazów, wprowadza klimat Afryki czy kolory Ameryki Południowej. Na przestrzeni lat przeszedł on metamorfozę mieszając się ze stylem skandynawskim i dziś prezentuje się on nam w łagodniejszych, stonowanych barwach. Styl mieszkania boho jest więc nieformalny – zdecydowanie nie należy do najbardziej eleganckich. Królują w nim wygodne siedziska i półki eksponujące wszystkie przedmioty, związane z pasją czy wspomnieniami domowników.
Kolory
Styl boho w mieszkaniu opiera się na jasnych, ciepłych barwach. Znajdziemy w nim różne warianty beżu, miętę, pastelowy róż czy błękit i całą gamę ziemistych brązów. Takie kolory stanowią idealną bazę do uzupełnienia mocnymi barwami i mnogością wzorów. We wnętrzach boho, nikogo nie dziwią więc waniliowe ściany połączone z jaskrawą żółcią czy głębokim turkusem: im więcej się dzieje, tym lepiej. Farby to nie wszystko, przynajmniej część ścian powinna być wyłożona tapetą w kwiatowe lub geometryczne wzory.
Materiały
Ważną rolę odgrywają materiały i surowce, z których zostały wykonane meble, akcesoria i dekoracje. Syntetyczne materiały, zostają wyparte przez naturę. Wystrój wnętrza ma zachęcać do odpoczynku, relaksu czy oddawania się sztuce. Egzotykę wnętrza podkreślą szlachetne gatunki drewna – np. palisander, mahoń czy heban – nawiązujące estetyką do wykwintnego stylu kolonialnego. Przytłaczające i dominujące drewno warto złamać lżejszymi meblami bambusowymi czy wiklinowymi.
Meble
Żaden mebel nie znajduje się we wnętrzu w stylu boho przez przypadek – każdy opowiada swoją własną historię i jest niepowtarzalny. Własnoręczna renowacja i odmalowywane meble będą idealne. Dzięki temu Twoje nowe-stare meble będą miały w sobie prawdziwą, niepowtarzalną duszę. Jedną z najważniejszych zalet stylu boho, jest jego uniwersalność. Możesz się nim dowolnie bawić, miksując z innymi stylami czy łącząc z najbardziej nieoczywistymi rzeczami. Urządzaj pomieszczenia nie ograniczając się przy tym do jednego, ściśle określonego stylu. Przeciwnie, baw się formami i łącz elementy, które pozornie mogą do siebie nie pasować. Nie bój się także mieszać stylu boho np. ze stylem skandynawskim lub industrialnym – dzięki temu wyczarujesz niebanalne przestrzenie o wyjątkowym i niepowtarzalnym klimacie. Jeśli już kupujemy nowe wyposażenie, postawmy na naturalne materiały i matowe wykończenia.
Akcesoria
Wszystko, co jest dla ciebie ważne – styl boho w domu będzie pozbawiony duszy, dopóki nie nadasz mu bardzo osobistego charakteru. W pierwszej kolejności, skup się więc na udekorowaniu wnętrza sentymentalnymi przedmiotami: zdjęciami, pamiątkami z wakacji czy twoimi pierwszymi dziełami artystycznymi (nieważne, czy wpisują się w kanon). Eksponuj także przedmioty związane z twoją obecną pasją: nie chowaj cząstki siebie do głębokich półek.
Poduszki w etniczne wzory – element nadający wnętrzu unikalny klimat i poprawiający naszą wygodę – mieszkanie w stylu boho powinno być bowiem maksymalnie komfortowe. Wybierz kilka gładkich modeli i kilka zdobionych frędzlami i dekoracyjnymi splotami: poduszka w stylu boho powinna przywodzić na myśl naturę i rękodzieło.
Łapacz snów – ozdoba uwielbiana przez artystów i marzycieli. Zdobiony piórami amulet, dodaje pomieszczeniu szczypty magii i czyni je spójnym z innymi etnicznymi ozdobami.
Stara prasa – chyba nic nie nada stolikowi kawowemu w salonie takiego charakteru, jak stare magazyny, po których widać upływ czasu. Na meblach możesz wyeksponować też płyty winylowe, stare książki czy komiksy.
Naturalne tkaniny – len, bawełna czy bambus w postaci narzut, koców czy dekoracyjnych podkładek dodadzą do wnętrza jeszcze więcej natury i harmonii.
Lustra w ozdobnych ramach – powieś na ścianach wiele małych, okrągłych luster w różnorodnych oprawach: pamiętaj, by użyć swojej wyobraźni i ułożyć je w nieregularny wzór, godny artysty.
Ozdoby w mocnych barwach – nie możesz znaleźć miejsca na wazon w odcieniu krzykliwego różu czy obraz w abstrakcyjne plamy? Jeśli przearanżujesz mieszkanie na styl boho, niechciane dotąd ozdoby staną się idealnym, kontrastowym uzupełnieniem stylistyki.
Duża ilość obrazów – wnętrze w stylu boho łączy w sobie wszystkie możliwe formy wyrazu artystycznego: możesz więc połączyć ze sobą dzieła sztuki w zupełnie różnej stylistyce. W towarzystwie obrazów dobrze będą wyglądać także plakaty: najlepiej takie, z którymi jesteś związany.
Rośliny
By nadać wnętrzu niezbędnego koloru i energetyzującego życia, konieczne będą rośliny. Styl boho uwielbia każdą zieleń i kreowaną przez nią naturalną, świeżą atmosferę. Niewielkie rośliny w kolorowych doniczkach świetnie sprawdzą się rozlokowane we wszystkich kątach domu – czy to na parapetach, czy to na regałach, czy to nawet na ziemi! Zrób miejsce na przynajmniej jedną większą roślinę (jeśli pozwala Ci na to metraż) i nie zapomnij o kwiatach w wazonie. Nie musisz się ograniczać – im więcej, tym lepiej.
Pamiętaj!
Styl boho we wnętrzach jest zazwyczaj posunięciem odważnym, a decyzja o kupnie elementów wyposażenia podejmowana jest pod wpływem danej chwili. I za to właśnie można ten styl kochać – za beztroskę oraz spontaniczną radość. Chociaż styl boho to przeciwieństwo minimalizmu, wnętrza o tym wystroju również nie znoszą przesady. W mieszkaniu boho nie może zabraknąć dużej ilości światła, przestronnych pomieszczeń i wygodnych, funkcjonalnych rozwiązań, a różnorodność dodatków i dekoracji nie powinna oznaczać chaosu.