Blat z postformingu
Blat z postformingu, czyli blat laminowany jest często wybieranym . Uznawany jest za najtańsze rozwiązanie. Zaletą jest dostępność dużej ilości kolorów. Nie jest jednak odporny na zalanie, zarysowania, gdyż stworzony jest z płyt wiórowych i oklejony laminatem.
Blat z drewna
Blat wykonany z drewna zawsze wygląda dobrze wizualnie, pasuje do każdego rodzaju wnętrza. Minusem jednak jest to, że nie jest odporny na zarysowania czy wysoką temperaturę. Dawniej stosowało się drewno lite, teraz już stosuje się drewno klejone. Jest lepsze pod kątem trwałości – nie pęka. Blaty drewniane wymagają nieustannej pielęgnacji.
Blat z kamienia
Jest bardzo solidny, odporny na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Należy jednak pamiętać, że trzeba zdecydować się na trwały rodzaj kamienia, np. granit. Granit będzie odporny na zarysowania i nie będzie wsiąkliwy tak jak np. marmur. Nie powstaną na nim plamy, np. z czerwonego wina. Jest także odporny na wodę.
Blat z konglomeratu
Blat z konglomeratu jest mieszanką kwarcu, granitu, żywicy poliestrowej oraz pigmentu. Posiada wysoką trwałość oraz odporność na zarysowania. Możemy na nim kroić, jest także odporny na wodę, czy różnego rodzaju detergenty. Minusem jest cena blatu z tego materiału, kosztuje podobnie co granit.
Blaty kompozytowe
Do blatów kompozytowych należy np. Corian. Są to materiały lekkie i solidne. Łatwo podają się obróbce, więc można zrobić w nich zlew oraz ociekacz. Ze względu na tą podatność łatwo poddają się regeneracji. Nie jest odporny na wysokie temperatury. Wokół kuchenki gazowej trzeba w tym przypadku zastosować taśmę izolacyjną. Blaty te są również najdroższe ze wszystkich.
Spieki kwarcowe
Po blatach laminowanych, są w drugiej kolejności pod względem możliwości wyboru kolorystycznego. Blaty ze spieku są bardzo trwałe, odporne na zarysowania, wysokie temperatury oraz środki chemiczne. Występują w różnych grubościach. Zaczynając od kilku milimetrów kończąc na kilku centymetrach. Materiał ten znajduje również zastosowanie w wykańczaniu ścian nad blatem roboczym. Jest on lekki, estetyczny oraz łatwy w montażu. Cenowo należy do tej wyższej półki cenowej.
Możliwości wyboru materiału z jakiego wykonamy blat jest bardzo dużo. Jeśli tylko budżet nam na to pozwoli warto zainwestować w droższy, a co za tym idzie lepszy jakościowo materiał. Jeśli jednak dysponujemy mniejszym budżetem tańsze alternatywy również mogą spełnić nasze oczekiwania. Warto skorzystać z rad architektów, którzy pomogą nam dobrać najlepsze rozwiązanie do naszych potrzeb. Istotną kwestią jest także dobór koloru blatu. Można wykorzystać go jako kontrast wobec pozostałych elementów lub wykonać go w takiej samej tonacji kolorystycznej, aby tworzyło wszystko spójną całość.