Nowoczesne aranżacje wnętrz charakteryzują się prostotą, minimalizmem oraz otwartymi przestrzeniami. Wszystkie elementy wystroju muszą do siebie pasować, stanowić harmonijną całość. Brak jest miejsca na przypadkowe ustawienie mebli. Na uwagę zasługuje również kolorystyka wnętrz – dominują stonowane odcienie bieli oraz szarości. Choć nowoczesne aranżacje wnętrz kojarzą się z chłodem i wręcz pedantycznym porządkiem, tak dzięki zastosowaniu kilku sztuczek zimne wnętrza można ocieplić, aby stały się przytulne. Wystarczy kilka designerskich dodatków o ciekawym kolorze i kształcie, a także drewnianych elementów. Jak stworzyć niepowtarzalną, klimatyczną i nowoczesną aranżację pomieszczeń? Których dodatków i dekoracji nie może zabraknąć w Twoim mieszkaniu?

Kolorystyka wnętrz – przełamanie stonowanych barw kolorowymi detalami

Nowoczesne wnętrza to przede wszystkim monochromatyczne kolory – biel, szarość, a także czerń. Oczywiście nie oznacza to, że w pomieszczeniach nie można wykorzystać innych odcieni na przykład zieleni, brązu, czerwieni, złota. Kolorowe detale są niezwykle pożądanym oraz nieodzownym elementem tego typu aranżacji.

Kolory należy jednak dobierać bardzo uważnie. Ciekawym akcentem w pomieszczeniu może okazać się ściana o innym kolorze, niż pozostałe. Fantastycznym dopełnieniem szarości będzie ściana w kolorze żółtym, co dodatkowo ociepli surową stylistykę nowoczesnego wnętrza.

O czym należy pamiętać dobierając kolorystykę pokoju? Kolory jasne i zimne optycznie powiększają pomieszczenie, natomiast ciepła barwa pomniejsza je. Zastosowanie na dużej powierzchni jaskrawych i mocnych kolorów po dłuższym przebywaniu w pomieszczeniu będzie podrażniać wzrok. Niezwykle ciekawym elementem designu są ściany pokryte farbami dekoracyjnymi. Tego typu farby tworzą oryginalne efekty wizualne w postaci imitacji różnych materiałów na przykład zamszu, drewna, betonu. Z kolei farby mozaikowe umożliwiają uzyskanie na powierzchni ściany wielobarwnych wzorów. Warto dodać także kilka słów na temat farb tablicowych, które często stosowane są w kuchniach, a także pokojach dziecięcych. Rozwiązanie to poza walorem estetycznym, jest również bardzo funkcjonalne.

Na ścianie efektownie prezentują się tapety przestrzenne 3D, ceramika, a także panele gipsowe, beton architektoniczny. Są to dość nieszablonowe dodatki, które idealnie sprawdzą się w przypadku nowoczesnych aranżacji wnętrz.

Minimalizm, prostota i przestronne przestrzenie

Mieszkanie urządzone nowocześnie to otwarte przestrzenie, stonowana kolorystyka, a przede wszystkim idealnie dopasowane elementy wyposażenia, okraszone akcentami glamour, gdzie wystrój stanowi niepowtarzalną całość, a każdy detal wydaje się być na swoim miejscu.

Dobrze urządzony dom to taki, w którym wykorzystywane są wszystkie przestrzenie – ciekawie, nowocześnie zaaranżowane, poczynając od salonu, jadalni, a kończąc na korytarzu oraz schodach. Nie da się zaprzeczyć, że korytarz, ganek oraz schody to miejsca często traktowane po macoszemu, a to właśnie one wywołują pierwsze wrażenie gości. Wykorzystanie jasnych kolorów ścian, a także naturalnych materiałów wykończeniowych to fantastyczne rozwiązanie. Wystarczy naprawdę niewiele, aby hol stał się wizytówką domu. Niezwykle ważne jest także oświetlenie, ponieważ są to pomieszczenia, w których dostęp do naturalnego światła jest znacznie ograniczony. Elementem dekoracyjnym może być niewielka galeria zdjęć bądź grafik, nadająca charakter miejscu, które niezwykle trudno jest zaaranżować. Na marginesie warto dodać, że galerie to ciekawy akcent dekoracyjny również w innych pomieszczeniach na przykład urozmaicający nudną klatkę schodową.

Nowoczesne aranżacje wnętrz to takie, w których pomieszczenia są przestronne. Co w przypadku, gdy pokoje są małe, nieustawne? W takich sytuacjach warto jest korzystać z rozwiązań, pozwalających na optyczne powiększenie pokoju. Oczywiście nie sprawią one, że pomieszczenia będą większe. Przede wszystkim trzeba zrezygnować z części mebli, aby odsłonić dostępną przestrzeń. Ściany należy pomalować na jasny kolor, odcinając pasek pod sufitem. Kolejnym rozwiązaniem jest wykonanie zabudowy karnisza. W niewielkich wnętrzach, gdy chcemy optycznie je powiększyć, idealnie sprawdzą się lustra, które mają również walor dekoracyjny. Choć kojarzą się głównie z łazienką, tak coraz chętniej korzystamy z tego rozwiązania także w innych pomieszczeniach między innymi jadalniach oraz korytarzach.

Minimalizm oraz prostota to kolejne cechy nowoczesnych aranżacji wnętrz. Szczególnie ważny jest dobór odpowiednich mebli. Przede wszystkim musisz zastanowić się, z jakich urządzeń korzystasz oraz jakie elementy wyposażenia wnętrza są niezbędne w danym pomieszczeniu. Pozwoli to na ograniczenie ilości niepotrzebnych mebli. Należy jednak pamiętać o tym, że niektóre urządzenia to zapewnienie funkcjonowania na przykład kuchni i nie można z nich zrezygnować. Wybór mebli nie jest zadaniem prostym. Z pewnością warto postawić na proste meble, wykończone drewnem, szkłem, plastikiem, w stonowanych kolorach, a zrezygnować z modeli masywnych, klasycznych. Na uwagę zasługują designerskie dodatki na przykład kolorowe poduszki, meble wyróżniające się wśród innych poprzez oryginalne kształty oraz odważne kolory. W nowoczesnym wnętrzu nie może zabraknąć sprytnych schowków, miejsca na schowanie rzeczy. Warto optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń poprzez montaż szaf wnękowych. To najprostszy sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania.

Oświetlenie pomieszczeń

Zaaranżowane nowocześnie wnętrza to nie tylko otwarte przestrzenie, przestronność i minimalizm, ale również dobrze doświetlone pokoje. Im więcej naturalnego światła, tym lepiej. W przypadku pomieszczeń położonych na poddaszu warto zastanowić się nad wykonaniem okien dachowych.

Niepowtarzalny charakter i klimat mieszkania, dzięki oświetleniu? Wśród najnowszych i najpopularniejszych pomysłów na oświetlenie wyróżnić należy taśmy LED, które mogą być zastosowane w każdym pomieszczeniu. Dopasowanie kolorystyki nie będzie stanowić żadnego problemu. Trendy w 2019 roku są także lampy. Pokaż swą niezależność i postaw na oryginalne elementy oświetlenia, które dopełnią dekoracje nowoczesnego wnętrza i staną się  ich nieodzowną częścią. Należy pamiętać o tym, że światło to nie tylko element funkcjonalny, ale także ważny fragment designu.

W nowoczesnym wnętrzu oświetlenie może podkreślać aranżację wnętrza, być skierowane i skupione na wybranych detalach, podkreślać najciekawsze elementy wyposażenia. Dlatego też rozmieszczając poszczególne elementy należy szczególną uwagę zwrócić na umiejscowienie punktów padania światła.

Popularnością cieszą się systemy domów inteligentnych. Wymagają one nieco aktywności ze strony użytkowników, ale umożliwiają programowanie scenariuszy oświetleniowych zgodnie ze swoim założeniem, w celu osiągnięcia zamierzonych efektów świetlnych – od stworzenia nastroju podczas romantycznej kolacji, po odpowiednie doświetlenie miejsca pracy. Dzięki nowym technologiom pojęcie zrób własny pokaz świetlny nabrało nowego znaczenia.

Efekt rozświetlonej przestrzeni można spotęgować. Co ważne, nie trzeba podejmować skomplikowanych działań. Użycie luster na przykład zamiast drewnianego frontu szafy to idealne rozwiązanie. Lista takich sprytnych rozwiązań jest o wiele szersza. Często to, co dobre i korzystne jest oczywistością, wystarczy własny pomysł, w którym wyraziłeś siebie.

Stylowe dodatki w nowoczesnym wnętrzu

Trudno wyobrazić sobie nowoczesną aranżację wnętrza bez ciekawych i nieszablonowych dodatków. Takim elementem we wnętrzu może być designerski mebel, kilka gustownych dekoracji, jak na przykład wazony, figury, obrazy. Zamiast rodzinnych fotografii na ścianach wiszą motywacyjne napisy. Chcesz zostać lub jesteś miłośnikiem sztuki i planujesz stworzyć niewielką galerię w domu? Dlaczego nie! Z pewnością jest to ciekawy pomysł.

Dobierając dodatki do wnętrza należy jednak pamiętać o tym, że nie może być ich zbyt wiele, ponieważ mogą zdominować wnętrze i wprowadzić wrażenie chaosu.

Mówiąc o stylowych, nowoczesnych dodatkach nie sposób pominąć oryginalnych i designerskich mebli, które nie są funkcjonalne, ale mają walor estetyczny. Przykładem jest fotel o oryginalnym kształcie. Tego typu produktów nie należy szukać w miejscach takich jak sklep, natomiast wyroby premium oferuje na przykład pracownia artystyczna.

Wykonanie nowoczesnej aranżacji wnętrza wymaga posiadania wiedzy w zakresie projektowania. Czy można stworzyć apartament z małego mieszkania? W dzisiejszych czasach architektura i nowoczesne technologie wydają się stwarzać nieograniczone możliwości oraz idealne warunki do tworzenia ciekawych aranżacji. Stworzenie na nowo wystroju domu jest nie lada wyzwaniem. Z pomocą przychodzą projektanci. Z pewnością warto zastanowić się nad zleceniem realizacji przedsięwzięcia profesjonalistom.

Jak urządzić nowoczesne pomieszczenia?

Styl nowoczesny rządzi się swoimi prawami. Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek, podstawy stworzenia nowoczesnej aranżacji wnętrza.

  1. Rozplanowanie rozmieszczenia mebli oraz urządzeń w domu: pierwszym krokiem do nowoczesnej aranżacji jest pozbycie się niepotrzebnych elementów wyposażenia, które ograniczają dostępną przestrzeń, pomniejszając pomieszczenia. Należy postawić sobie pytanie – jakie są cele zmian? Trzeba pozostawić absolutne minimum wyposażenia, aby wprowadzenie zmian miało sens oraz przyniosło zamierzone efekty. Ze względu na fakt, że zmiana dotyczy całej rodziny oraz wszystkich mieszkańców domu warto przedyskutować pomysły.
  2. Przeprowadzenie niezbędnego remontu: zmiana aranżacji pomieszczenia najczęściej wymaga przeprowadzenia remontu, chociażby przemalowania ścian. W takim przypadku należy zastanowić się, czy nie warto byłoby przy okazji dokonać niewielkich modyfikacji. Odważniejszym i wymagającym większego nakładu pracy rozwiązaniem jest otworzenie przestrzeni – na przykład poprzez zburzenie ściany pomiędzy kuchnią, a jadalnią i salonem oraz zastąpienie jej ścianą szklaną. Bardzo ważne jest także dobranie odpowiedniego koloru ścian – warto wybrać niewielką powierzchnię na przykład filar, który będzie wykończony w innym kolorze niż pozostałe ściany. Dzięki temu wnętrze nie będzie monotonne, a monochromatyczność kolorów charakterystycznych dla nowoczesnych wnętrz zostanie przełamana.
  3. Zakup mebli oraz oświetlenia: zarówno meble, jak i oświetlenie są niezwykle ważnym elementem nowoczesnej aranżacji wnętrza. Na początku należy wybrać określony styl na przykład eklektyczny oraz dobierać elementy wyposażenia w tym samym stylu. Duży wybór nie ułatwia tego zadania. Co ważne, nowoczesne aranżacje wnętrz to minimalizm i przestronne przestrzenie, wobec tego należy ograniczyć liczbę mebli do minimum.
  4. Wybór dodatków: jest to jeden z najprzyjemniejszych momentów podczas prze aranżowania wnętrza. Tutaj również uwaga – na wystrój nie powinno składać się zbyt wiele elementów. Należy jednak wybierać takie dodatki, które będą wyróżniać się na tle nowoczesnej aranżacji wnętrza, będąc „kropką nad i” wystroju. To właśnie dodatki mają za zadanie nadawać niepowtarzalny i oryginalny charakter wnętrzu.

Mówiąc o nowoczesnej aranżacji wnętrz nie sposób pominąć jednej kwestii – nowoczesne wnętrze to także funkcjonalność, ergonomia. Ważny jest komfort użytkowników.

Aranżacje wnętrz to niezwykłe wyzwanie. Nowoczesny styl stanowi połączenie minimalizmu, surowości otwartych, jasnych przestrzeni z funkcjonalizmem najnowszych zdobyczy techniki. Dopełnieniem wystroju są efektowne detale, wyróżniające się kształtem oraz barwą. Owe wysmakowane elementy przesądzają o niepowtarzalności i oryginalności danego wnętrza. Przenikanie się prostych form z akcentami o ciekawej strukturze, deseniu i wykończeniu charakteryzuje nowoczesny styl.