Minimalizm
Minimalizm stosowany w aranżacji wnętrz jest bardzo praktyczny. Wiąże się z brakiem zagracenia i przestrzenią, co w przypadku mniejszych metraży jest niezwykle pożądane. Jest to styl, który bazuje na uporządkowaniu, prostych kształtach i stonowanych kolorach. Aranżację wnętrza wykonaną w stylu minimalistycznym cechuje użycie materiałów takich jak drewno, szkło czy metal. Kompozycję dopełnia użycie jasnych kolorów takich jak biel, odcienie beżu, brązu czy szarości. Charakterystycznymi elementami takiego wystroju jest zastosowanie geometrycznych kształtów w naszych wnętrzach i jednolitych faktur.
Styl minimalistyczny to inaczej ład, porządek i harmonia. Na pewno nie sprawdzi się dla osób gromadzących np. pamiątki i lubiących eksponować je na widoku. Zaplanowanie miejsca do przechowywania rzeczy jest niezwykle ważne aby utrzymać wrażenie czystości pomieszczenia.
Warto jednak przełamać nasze surowe wnętrze drobnymi dodatkami, które nadadzą mu wyrazu i sprawią, że będzie niepowtarzalne i przede wszystkim nasze. Może być to akcent kolorystyczny w postaci satynowych poduszek na sofie, świecznik o nietypowym kształcie czy awangardowe, geometryczne i kolorowe grafiki, oprawione w minimalistyczne ramki, które udekorują surowe ściany. Wnętrze ozdobić możemy też dobierając odpowiednie oświetlenie, np. w postaci cienkich ledów lub lamp o geometrycznych kształtach, zawieszonych blisko sufitu.
Styl loftowy
Styl loftowy również charakteryzuje prostota i minimalizm natomiast wnętrza zaprojektowane w tym stylu nie są już tak surowe i idealne jak w przypadku minimalizmu. Styl loftowy nie jest stylem jednolitym. Łączy w sobie elementy stylu industrialnego i retro, co pozwoli nam na stworzenie niepowtarzalnego wnętrza.
Ze względu na nawiązanie do stylu industrialnego, we wnętrzach loftowych stosuje się beton oraz cegłę. Co prawda materiały te nie grają pierwszych skrzypiec, jak w przypadku industrializmu, ale umieszczone na jednej ze ścian w pomieszczeniu będą ciekawym przełamaniem. W stylu loftowym wykorzystuje się również widoczne rury instalacyjne czy wiszące kable jako element dekoracji.
Kolorystyka charakteryzująca ten styl to głównie jasne i stonowane odcienie. Monochromatyczne wnętrze przełamuje się raczej pastelowymi odcieniami żółci czy niebieskościami. Wśród dodatków pasujących do stylu loftowego wyróżnić można nowoczesne obrazy i grafiki, ukazujące geometryczne, kolorowe i często awangardowe kształty. Charakteru dodają modernistyczne lampy podobne do reflektorów, znajdujących się w pomieszczeniach fabrycznych i magazynowych.