Z jakich elementów składa się sztukateria?
Do sztukaterii zaliczamy listwy przypodłogowe, ścienne i przy sufitowe, kolumny, półkolumny, a także pilastry, mniejsze elementy dekoracyjne jak rozety, zworniki, ramy czy kinkiety.
Listwy przypodłogowe są najbardziej popularne. Służą do wykończenia posadzki ze ścianą, pozwolą również ukryć niedociągnięcia przy wykończeniu na styku tych dwóch elementów. Ich dużą zaletą jest to, że za listwami przypodłogowymi możemy ukryć rozmaite kable.
Listwy ścienne, jak również dekoracje takie jak kolumny, półkolumny i pilastry montujemy na powierzchni ściany. Potrafią one poprawić proporcje wnętrza. Mogą być poziome lub pionowe, elementy te dyskretnie zamaskują niedoskonałości ścian, oraz wszelkie nierówności. Listwy naścienne świetnie sprawdzą się jako rama do lustra, obrazu, a także jako obwoluta do fragmentu tapety na ścianie. Pozioma listwa po umieszczeniu jej na odpowiedniej wysokości, estetycznie podzieli wysokość ściany i poprawi jej proporcje.
Kolejnym, praktycznym elementem sztukaterii są listwy maskujące karnisz. To bardzo popularny sposób, za pomocą którego ukryjemy karnisz w pomieszczeniu. To rozwiązanie, które znajdzie zastosowanie w każdym mieszkaniu, dzięki niemu wykluczymy problem z doborem karnisza. Możemy go po prostu osłonić listwą maskującą. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskamy estetyczną płynną linię zasłon, na całej długości ściany. W listwie tej możemy również umieścić liniowe oświetlenie LED, akcentujące linię zasłon.
Najmniej popularnym elementem sztukaterii są rozety sufitowe. Rozwiązanie to doskonale podkreślą centralny układ lampy na suficie. Montowane wokół lamp i żyrandoli dopełniają ich dekoracyjny charakter.
Sztukateria. Do jakiego wnętrza ?
Elementy sztukaterii znajdą zastosowanie w każdym wnętrzu. Świetnie sprawdzą się we wnętrzach klasycznych i stonowanych, a również w tych pełnych bogactwa i splendoru. Sztukaterie idealnie wpisują się również w estetykę wnętrz bardziej współczesnych glamour, vintage, a także w nowoczesne, subtelne aranżacje. Sztukateria jest elementem uniwersalnym. Jej zastosowanie znajdziemy praktycznie wszędzie. Dekoracyjne elementy pozwolą nie tylko podkreślić niepowtarzalny i indywidualny charakter wnętrza, ale także pomogą przy drobnych problemach aranżacyjnych.
Montaż sztukaterii ogranicza się do przytwierdzenia wybranych elementów do ściany lub sufitu za pomocą kleju. Ich główne zalety, to to, że są lekkie, niepalne i wodoodporne, twarde i elastyczne. Są również odporne na wilgoć. Dodatkowym atutem sztukaterii jest to, że można malować je na dowolne kolory. Najczęściej wykonane są z poliuretanu. Oryginalne sztukaterie wykonywało się jako gipsowe odlewy, natomiast współcześnie sztukateria wykonywana jest również ze styropianu.
Czy sztukateria ma jakieś wady?
Wady sztukaterii dotyczą jedynie elementów wykonywanych ze styropianu. Jej wykonanie może być niedokładne lub mało precyzyjne. Estetyka tego dekoracyjnego elementu zależy więc od jego jakości. Przy wyborze sztukaterii warto zatem zdecydować się na inny materiał, aby dekoracyjne elementy wyglądały ponadczasowo i elegancko.