Badanie potrzeb i inwentaryzacja
Początkowym etapem w procesie projektowania wnętrz jest przeprowadzenie spotkania z Inwestorem. Na takim spotkaniu zachodzą ustalenia dotyczące stylu oraz oczekiwanych funkcji w projektowanym wnętrzu. Dzięki rozmowie z Inwestorem i zadaniu wielu pytań dotyczących preferowanego przez niego stylu i upodobań kolorystycznych architekt jest w stanie idealnie utrafić w jego gust i zaproponować odpowiednie dla niego, indywidualne rozwiązania. Po tych podstawowych ustaleniach przychodzi czas na dokonanie inwentaryzacji w miejscu inwestycji. Inwentaryzacja polega na dokładnym zmierzeniu wszystkich pomieszczeń. Konieczność wykonania inwentaryzacji jest oczywista dla profesjonalistów, ponieważ często występują znaczące różnice między projektem architektonicznym (od dewelopera lub architekta) a stanem faktycznym na miejscu inwestycji. Te, z pozoru drobne, różnice mogłyby mieć ogromne znaczenie na późniejszym etapie projektowym (na przykład 1 cm różnicy mógłby spowodować, że do łazienki nie zmieści (lub zmieści!) się wanna wybrana przez Klienta).
Układ funkcjonalny
Kolejnym etapem w procesie tworzenia projektu wnętrza jest stworzenie koncepcji funkcjonalnych projektowanej przestrzeni. Naturalnie do tego etapu prac przechodzi się po uprzednim dokonaniu inwentaryzacji. Na etapie układów funkcjonalnych ustala się podstawowe kwestie związane z poszczególnymi pomieszczeniami, głównie rozmieszczenie większych mebli i ścian w wygodny i preferowany przez Inwestora sposób. Powstaje płaski rzut pomieszczeń, rozrysowanie ścian działowych, rozmieszczenie okien i drzwi oraz rozmieszczenie mebli, AGD czy też ceramiki łazienkowej. Architekt powinien zaproponować Inwestorowi co najmniej dwa alternatywne rozwiązania zagospodarowania przestrzeni na etapie układów funkcjonalnych. Finalna akceptacja któregoś z nich przez Inwestora pozwala przejść do wizualizacji wstępnie zaprojektowanej przestrzeni.
Wizualizacje
Po zaakceptowaniu „funkcji” przychodzi czas na wizualizację projektowanych pomieszczeń. Pojawiają się konkretne – nierzadko wybrane już wcześniej materiały wykończeniowe, kolory ścian oraz dodatki. To pierwszy moment kiedy Inwestor, oglądając zdjęcia może „poczuć się jak u siebie w domu”. Na tym etapie też najczęściej dają o sobie znać największe emocje Klientów i możemy zaobserwować ich najszersze uśmiechy. Z punktu widzenia projektantów to najprzyjemniejszy moment projektu a z punktu widzenia Inwestorów najlepsza okazja, aby dokonać finalnych poprawek do stylu i aranżacji wnętrza. To też idealny moment aby żonglować kolorem ścian, odcieniem szarości w kuchni czy dobrać inną główną lampę do salonu. Drobne modyfikacje wizualizacji to chleb powszedni, natomiast druga ich wersja prawie zawsze idealnie odpowiada oczekiwaniom Klientów. Akceptacja całości wizualizacji prowadzi do „technicznej pracy” czyli rysunków wykonawczych i zestawienia materiałów wykończeniowych potrzebnych do wykonania projektu wnętrza.
Dokumentacja techniczna projektu
W skład tej dokumentacji wchodzą takie elementy jak:
- układ funkcjonalny pomieszczeń;
- rysunki instalacji sanitarnych i elektrycznych;
- rzuty posadzek i sufitów;
- rozwinięcia ścian;
- zwymiarowane meble oraz zabudowy wnękowe;
- szczegółowe rysunki łazienek;
- zestawienie materiałów (drzwi wewnętrzne, płytki, podłogi, ceramika, baterie, farby, tapety i inne).
Dokumentacja techniczna projektu zawiera wszystkie elementy, które stają się istotne dla ekipy wykonawczej, branżystów oraz Inwestora.
Nadzór
Nadzór ma na celu zadbanie aby realizacja wnętrz przebiegła zgodnie ze stworzonym projektem. W przypadku pracy z ekipą Quality Investment nadzór nad realizacją projektu pod klucz naszych architektów sprawują pracownicy QI.